De veldtocht in Thracië. [Juni 1913. De inname van Kirk Kilisse. Het III leger betrok in den nacht van 23 October de hoofdkwartieren te Petra, waai generaal Demitriefï zijn intrek nam in de vertrekken, waar Mahmoed Mukhtar Pasha den nacht te voren had doorgebracht. De Bulgaarsche voorposten kwamen in een lijn op 2 a 3 mijl van Kirk Kilisse verwijderd, doch het algemeene bevel was om halt te houden bij het invallen van den nacht en in alle afdeelingen de orde te herstellen in afwachting van ernstige gevechten op den volgenden dag de aanval op de vermaar de en veelbesproken forten en stelling van Kirk Kilisse. Er is en er wordt nog altijd veel geschreven over het bloedige en hevige gevecht bij Kirk Kilisse, over aanvallen op forten, over bajonetaanvallen op wijngaarden en in de straten, over een bombardement van de stad! Maai in wei- kelijkheid rukten de Bulgaarsche voorposten in den morgen van 24 October voorwaarts zonder feitelijk eenigen tegen stand te ontmoeten, want gedurende den nacht waren de Turken vrijwel verdwenen. Waarom'? Dat blijft nog altijd min of meer een raadsel Bij Adrianopel. Intusschen had in het Westen het garnizoen van Adriano pel een poging gedaan om samen te werken met de vooige nomen offensieve bewegingen van het III, I en IV korps. Een afdeeling, geschat op 2 of 3 geheele Turksche divisiën, verliet op 23 October de dekking der forten en rukte Noord - oostwaarts op naar Kaipa. Hier ontmoette zij de 3e Bulgaarsche divisie, en na een hevig gevecht werd zij terug gedreven achter de verdedigingslijn van Adrianopel. Tegelijkertijd vielen 6 Turksche bataljons gedeelten van de 8e Bulgaarsche divisie aan ten Westen van Adrianopel bij Yurush, doch werden zonder veel moeite te ruggeslagen. Zoo eindigde de actie van 22 tot 24 October met het te rugslaan van het oprukken uit Adrianopel en met een be- 573

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 151