De veldtocht in Thp.acië [Juni 1918, stad juist te voren bezet door een detachement Bulgaarsche vrijwilligers, dat gedurende den opmarsch van het leger de uiterste linkerflank had beschermd langs den weg Tirnovojik— Samakov door de Istrandja bergen. De Turken trokken terug naar den heuvelketen ten O. van de stad en het gevecht duurde den geheelen avond en zelfs tot diep in den nacht voort. De midden- en zuidelijke colonnes kwamen dien dag niet in aanraking met den vijand. De hoofdkwartieren van het III leger waren dien nacht in Ivankeui. De ticeede dag. Op den 29en werd er algemeen gevochten en op dezen dag begon ook de regen te vallen, die gedurende de volgende 5 dagen voortdurend bleef aanhouden. De Turken wa ren in drie hoofdgroepen verdeeld, die blijkbaar weinig verbinding met elkaar hadden en zoodoende bestond de slag feitelijk uit drie afzonderlijke gevechten. Het schijnt dat de hoofdstelling der Turken zich uitstrekte langs den linkeroever der Karagach Dere. Deze oever is een merkwaardige afscheiding in dit terrein. Als een steile wal bereikt hij een hoogte van ongeveer 800 a 400 voet en geeft zoodoende over een afstand van verscheidene mijlen uitzicht naar het W. Zuidelijk van Turkbey wordt deze tergen hindernis echter minder zwaar. Inplaats van in hun hoofdstelling te blijven en hun nog onvoldoende loopgraven te verbeteren, toen het nog tijd was, schijnen de Turken een uitval gedaan te hebben, teneinde de Bulgaren te ontmoeten, met het gevolg, dat de actie op den noordelijken vleugel werd ingezet bij Bunar Hissar zooals reeds vermeld in het centrum langs de heuvelketens, westwaarts van den Teno Dere en in het Zuiden in de heuvels, die Luie Burgas bestrijken van uit het Westen. Berichten, in den morgen van den 29en ontvangen van het Algemeen Hoofdkwartier, dat gedurende den geheelen slag te Kizil Agatch gevestigd bleef, dus ongeveer 60 mijlen naar 575 I. M. T. 1913. 38-

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 155