Juni 1913.] De veldtocht in Thracië. het Noorden, wezen er op, dat de Turken een onverwachte kracht ontwikkelden op hun noordelijken vleugel, zoodat Savoff besloot de 5e divisie te versterken. Zijn plan was den vijan delijken linkervleugel te omvatten, doch het was noodzakelijk dat de spil, waarom deze beweging zou plaats vinden, sterk verzekerd was. Nu was het I leger reeds op weg gegaan, ongeveer hij Seliolu, in Zuidelijke richting naar aanleiding van haar opdracht om den linkervleugel der Turken te omvatten. En zoodoende bleef op dat oogenblik niets anders ter beschikking van den algemeenen bevelhebber dan één brigade, de le van de 3^ divisie. Deze brigade bevond zich op den morgen van den 29en te Achali (zes mijl noordwestelijk van Seliolu) en had juist een marsch van 18 mijlen achter den rug, van af Tikele, aan gene zijde van de Tundja. De brigade ging thans andermaal op weg, met al haar trein-voertuigen en drie batterijen, bereikte 's nachts Kirk Kilisse (25 mijl) en te 5 uur 's middags van den volgenden dag Bunar Hissar (20 mijl), waarna deze brigade dadelijk werd ingezet op den Bulgaarschen uitersten linkervleugel- Deze marsch van 60 mijl in 48 uur, die in voortdurenden regen werd afgelegd langs bijna onbegaanbare wegen, zoodat de kanonnen door de kanonniers zelf door de modder getrokken moesten worden, is een bewonderenswaardige prestatie, die bijna een record kan genoemd worden. Tegen den avond van den 29sten won de 5e divisie na hevige gevechten terrein ten W. van de Karagach Dere, maar zag geen kans om den stroom over te steken. In het midden opereerde de 4e divisie dien dag tegen de heuvelke tens tusschen de Yeno Dere en de Karagach Dere en on dervond moeilijkheden bij het forceeren van een overtocht over deze laatste rivier, die gezwollen was eD zóó diep, dat een aantal manschappen verdronken. Een aanval in de duis ternis stelde deze divisie echter in staat om de waterschei ding tusschen beide stroomen te bezetten en hier groeven de Bulgaren zich in loopgraven in, welke echter den volgenden 576

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 156