De veldtocht in Thracië. Juni 1913. zuidelijken vleugel, want de Turksche linkervleugel werd terug geslagen, in verwarring gebracht, gebroken en op de vlucht De hoofdkwartieren van het leger werden dien nacht te Luie Burgas gevestigd. Intusschen werd de worsteling op den noordelijken vleugel voortgezet. Zoo werd Poryali viermaal door de Bulgaren genomen en weer verloren, maar tenslotte slaagden zij er toch in zich vast te zetten op de Oostelijke zijde van het dal en omvatten tenslotte langzaam, doch gestadig, den Turkschen rechtervleugel. In de bosschen aan weerszijden van den weg naar Yiza werd verschrikkelijk gevochten, en twee maanden na den slag werden er nog dagelijks lijken van Turken en Bulgaren gevonden. De zesde en laatste dag- In den morgen van den 2en November slaagde een Bulgaar- sche batterij er in punt C te bereiken (zie kaart). In het dal meer naar het Zuiden, bij R, waren de reserves van den Turkschen rechtervleugel opgesteld. Het tir par rafales, dat plotseling geopend werd, bracht deze troepen in verwarring en zij sloegen op de vlucht. Het Turksche centrum, gedemoraliseerd door de instorting van den linkervleugel, was reeds teruggetrokken. Dit stelde de 4e divisie in staat een voorwaartsche beweging te maken naar Tshongara en bij B artillerievuur te brengen op de flank en de achterhoede van Mahmud Mukhtar. Deze samenwer king van de 4e en 5e divisie beschouwt men als de eigenlijke beslissing en de terugtocht van den Turkschen rechtervleugel werd een paniek. Er werd geen achtervolging ondernomen, hoewel de ca- valerie-divisie uitstekend geplaatst was om op de Turksche terugtochtslijn te kunnen ingrijpen, terwijl achter de cava lerie de 10e divisie van het I leger, nog vrijwel frisch, be schikbaar was. Doch beiden konden door de modder geen bewegingen verrichten. Du Croo. 579

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 159