Juni 1918.] Ontwerp voorloopig schietvoorschrift Aanvankelijk wordt gebruik gemaakt van de richtschijf en den driehoek met steel. Het richten heeft plaats op punten der hori zontale, vertikale of schuine lijn. Het laatste is het moeilijkst. De onderwijzer overtuigt zich telkens van de goede rich ting of draagt zulks aan een der bedieningsmanschappen op. Later wordt gericht op den zich langs een der genoemde lijnen bewegenden driehoek, die daarbij door een helper wordt gehan teerd, terwijl de man door beweging van den mitrailleur langs de glijbaan, middels het hoogtewiel of door beide tegelijk den driehoek tracht te volgen. Op het commando of het fluitsig naal „halt" van den onderwijzer staken zoowel richter als helper de beweging, waar de richting zoo noodig wordt ver beterd. De grootste afstand voor deze oefeningen is 40 M. Ten slotte hebben richtoefeningen plaats op stilstaande of zich bewegende doelen in het terrein tot afstanden van 400 M. H. Het in gereedheid brengen van het wapen voor het schieten, 26. Ook de beoefening van dit onderdeel moet veelvuldig plaats hebben; nauwkeurigheid, kalmte en bedaardheid tre den vooral bij deze handeling op den voorgrond. K. Oefeningen in het spreiden. 27. Nadat in de richtoefeningen voldoende bedrevenheid is verkregen, wordt overgegaan tot het onderricht in het spreiden. Daar de hieraan verbonden moeilijkheden zich eerst door de bij het vuren ontstane hevige trillingen van het wapen doen gevoelen, zal bij deze oefeningen een ruim ge bruik worden gemaakt van losse patronen. Voorts wordt gebruik gemaakt van de richtschijf, waarbij dezelfde controle wordt toegepast als aangegeven voor de richtoefeningen. Van den aanvang af moet de man trachten door het schot heen te zien, een kunst die hij zich met eenigen ernstigen wil zeer zeker kan eigen maken. Door den schutter even op den schouder te tikken, zal de onderwijzer nu en dan het vuur doen staken, ten einde zich van het in stand houden der juiste richting te overtuigen. 586

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 166