[Juni 1913. De oefeningen in het spreiden worden onderscheiden in die in het breed- en het diepspreiden. 28. Oefeningen in het breedspreiden. Aanvankelijk wordt alleen het spreiden in de snellere tijd maat onderwezen, d. i. het breedspreiden in de tijdmaat van 2^ seconde over 1 gaatje op de glijbaan, overeenkomende met 3.5 maal het aantal H. M. van den afstand. Op den afstand van 10 M. is dus voor 1 gaatje breedspreiden een schijf noodig breed 35 cM. of 1 mitrailleurschijf No. 1. De onderwijzer zij er op bedacht, dat de juiste tijdmaat eerst geleidelijk kan worden bereikt. Nadat de 9e oefening der 2e klasse van het Schoolschie- ten doorloopen is, wordt een aanvang gemaakt met het onderricht in het langzaam breedspreiden, dat in de tijdmaat van 4| sec. over 1 gaatje plaats heeft. Is de man ook in deze tijdmaat voldoende bedreven, dan worden beide tijdmaten afwisselend beoefend. 29. Het spreiden in de diepte wordt onderscheiden in langzaam en snel diepspreiden. Het eerst wordt langzaam diepspreiden beoefend. Hiertoe wordt, indien de oefening op 25 M. plaats heeft, van de verticale lijn op de richtschijf een stuk van 5 c.M. door horizontale lijnen afgezet, hetwelk bij het diepspreiden, indien de juiste tijdmaat bereikt is, in minstens 15 seconden door opdraaien of neerdraaien van het hoogtewiel doorloopen moet worden. Dit spreiden vindt zijn toepassing bij het vuren op eene colonne, die zich op korten afstand evenwijdig met de schootsrichting beweegt. Vervolgens wordt het langzaam diepspreiden, gelijktijdig met sneller breedspreiden uitgevoerd, beoefend, waarbij ge richt wordt langs de schuine lijn op de richtschijf. Aldus wordt het vuur uitgevoerd op eene schuine tirailleurlinie op afstanden beneden 400 M. Het snel diepspreiden, dat onderwezen wordt, indien de 2e klasse van het Schoolschieten ongeveer doorloopen is, heeft plaats in de tijdmaat van J, IJ of 3 seconden voor een bepaalden hoek van wenteling van het hoogtewiel. De 587 VOOR DE MITRAILLEUR-COMPAGNIEËN..

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 167