Juni 1913.] Ontwerp voorloopig schietvoorschrift grootte van dien hoek is afhankelijk van de grootte der toe te passen dieptespreiding: 100, 150, 200 of 300 M. en van den afstand. De wijze, waarop deze D.S. wordt nagebootst is aangegeven op blz. 481. Zoo spoedig mogelijk wordt hierbij gelijktijdige toepassing van B.S.beoefend. 30. Afzonderlijk snel diepspreiden heeft nooit plaats. Alleen toepassing van D S.in de tijdmaat van sec. kan gepaard gaan met B.S. in de tijdmaat van 2§ sec.; toepassing van D.S. in de tijdmaat van 1£ of 3 seconden gaat gepaard met B. S. in de tijdmaat van 4| sec. Opmerking. Bij niet horizontalen stand van den mi trailleur zal, indien öf in de diepte of in de breedte wordt gespreid, de vizierlijn noch een verticale, noch een horizon tale lijn beschrijven, doch eene lijn, die met de genoemde een hoek maakt, even groot als die, waarmede het wapen overhelt. Bij breed- en diepspreiden tegelijk wordt die hoek dubbel zoo groot. 31. De oefening in het opheffen van bij het schieten ont stane storingen, zullen bij die in het spreiden, waarbij van losse patronen wordt gebruik gemaakt, veelvuldig kunnen plaats hebben. II. Bet 5cbooIscbieieD. 32. Indien de manschappen zoo ver in de Voorbereidende Oefeningen zijn, dat zij in het spreiden eenige vorderingen gemaakt hebben, kan begonnen worden met het Schoolschieten- 33. De afstanden, waarop de verschillende oefeningen moe ten plaats hebben, zijn zoodanig gekozen, dat de schutter de uit werking zijner schoten onmiddellijk zelf kan gaan waarnemen. De afmetingen der schijven houden verband met de tiefkans op de voor de oefeningen bepaalde afstanden. Ter bepaling van de plaats van de vakken, waarin de treffers moeten vallen, ten opzichte van het mikpunt, diene het volgende: In fig. VI stelt T voor het voor de baan van 300 M. met het mikpunt samenvallende trefpunt; a is het voorste vizier- punt, b. T de aslijn, b T'T de kogelbaan en T' het op 10 M. afstand gelegen trefpunt op de schijf; a b 10 cM. 588

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 168