[Mei 1918. Een viervoudige buis voor eenheidsprojectielen. kon vertraagd worden en dus naarmate het doel het vordert zonder dan wel met vertraging konden worden verscho ten. Het euvel van een tweeledige Munitieuitrusting in de bat terij, de moeilijkheid om de juiste verhouding van het aantal G,K.T. en G. vast te stellen, bleef bestaan. Thans staan we wederom voor een tijdperk van overgang, n.l. het uitrusten der batterijen met eenheidsprojectielen, die de uitwerking èn van G.K.T. èn van G, in alle opzichten in zich behooren te vereenigen. Bij het groote munitieverbruik in de batterij kan thans van een tweeledige munitieuitrusting geen sprake meer zijn. Hebben de oudere stelsels van eenheidsprojectielen het nadeel, dat zij gedeeltelijke G.K.T. en gedeeltelijke G. wer king hebben, bij de nieuioere constructies heeft men reeds verkregen dat, naarmate projectiel als G,K.T. dan wel als G. wordt aangewend, algeheele G.K.T. of algeheele G. werking wordt verkregen. Kan de G. werking dier nieuwste eenheidsprojectielen, naarmate zij, naar den aard van het doel, met of zonder ver traging worden verschoten, alleszins voldoende worden ge noemd, met de G.K.T. werking is dit minder het geval. De gestrekte banen der moderne geweren en ook die waar onder de vulkogels der G.K.T. van het veldgeschut inslaan, maken het mogelijk, dat reeds spoedig in het terrein, of in ondiepe ingravingen, voldoende dekking tegen de uitwerking van dat vuur verkregen wordt. Is dat vuur—van infanterie of van artille rie—te hevig, dan kan achter die dekkingen worden afgewacht tot dat vuur minder intensief geworden dan wel tot zwijgen ge bracht werd, om eerst daarna die dekkingen te verlaten en voorwaarts te stormen. Gelukt dit niet bij dag, dan wacht men den nacht af om voorwaarts te komen. Immers, achter die dekkingen was men veilig en werd niet door het vijande lijke infanterie- of artillerievuur gedeerd. Het lag dus slechts aan den voor den aanval beschik baren tijd of men deze kort, maar dan wellicht ten koste van 458

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 16