Juni 1913.] Beschouwingen over het Velddienstvoorschrift In de zorg voor de verpleging kan de A. B. worden bij gestaan door een of meer intendanceofficiere n. Behalve dat de oudste van hen - al is zulks in het V.V. niet bepaald voor geschreven bij elke troepenmacht de aangewezen raadgever van den commandant is in verplegingsaangelegenheden, be staat hunne taak in het opsporen, ver zamelen en op de hoofd- verstrekkingsplaatsen beschikbaar st elien van de noodige verplegingsmiddelen. Deze worden aldaar in ontvangst ge nomen door de kwartier meesters der korpsen. De wijze, waarop deze die verplegings- jniddelen verder over de compagnieën (eskadrons, batterijen) verdeelen, wordt door de korpscommandanten geregeld. Ieders taak is dus omschreven en afgebakend. Het tot zooveel verwarring aanleiding gevende woord „verplegings- oflicieren" wordt in het gewijzigde hoo fdstuk gelukkig Diet meer genoemd. Verder doen de keukenwagens bij dit wijzigingsblad officieel hunne intrede in de voorschriften en verandert daarmede de normale wijze van spijsbereiding. Het eerste lid van p. 266 (n) luidt n.l.„Te velde geschiedt de spijsbereiding, waar „mogelijk in de keukenwagens en anders door den man zelf". De bepalingen omtrent het gebruik van nooclrations zijn betrekkelijk weinig veranderd. Evenals vroeger mogen ze alleen op uitdrukkelijk bevel van den hoogsten bevelvoerende worden aangesproken. Volgens p. 271 (o) mocht het gebeuren, wanneer geen of geen tijdige distributie van levensmiddelen aan den troep kon plaats vinden; volgens p. 267 (n), wanneer zulks het geval is met de distributie, dan wel de bereiding. Dit is een onderwerp, dat in de laatste Üjden nog al eens Wijzen v aan wijziging onderhevig is geweest. verpiegi* De L. B. y. onderscheidde verpleging: 1°. door aankoop; 2o. door onverwijlde inbezitueming en onteigening; 3°. uit den voorraad der intendance; 4°. uit den voorraad in den bagagetrein en 604

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 184