Beschouwingen over het Velddienstvoorschrift. [Juni 1913. 5°. door middel van het noodration; deze methoden hetzij elk afzonderlijk, hetzij elk gepaard met een of meer andere. Welke wijze van verpleging als regel moest worden toege- gepast, was niet vermeld. Alleen was er bepaald, dat het noodration slechts mocht worden verbruikt, indien op geene andere wijze in de verpleging kon worden voorzien. Verpleging uit den voorraad van den bagagetrein werd be schouwd als eene afzonderlijke methode, in tegenstelling met die uit den voorraad in den verplegingstrein. De aanvulling van eerstgenoemden voorraad kon ook weer op verschillende wijzen plaats hebben. De A. O. 1911 No. 21 onderscheidde drie stelsels, n. 1. a. magazijnsverpleging, hetgeen eigenlijk een andere naam was voor verpleging uit den voorraad der intendance; b. leven van de streek, waarin geageerd werd (requisitie eA fourageering) en c. verpleging door inkwartiering, welke laatste methode voorloopig buiten beschouwing moest blijven. Hier werd dus niet gesproken van „aankoop" tot directe verstrekking aan den troep; evenmin scheen het mogelijk de verplegingstreinen door aankoop aan te vullen, aangezien punt 6 van die A. O. luidde: „De zorg voor de aanvulling der verplegingstreinen uit cle magazijnen berust bij den Com mandant van het Leger." In deze A. O- werd overigens een juist en logisch beginsel ingevoerd, hetgeen wordt teruggevonden in Y. Y. p. 268 (1) (0), n. 1. dat de troep zijne verplegingsartikelen, behalve slacht vee, versch brood, brandstoffen en gras, in den regel dagelijks uit den bagagetrein ontving. Yolgens het V. V. (vóór de wijziging) werd de bagagetrein aangevuld of door aanschaffing ter plaatse, öf uit den verplegingstrein, of rechtstreeks uit de magazijnen. De verplegingstrein werd op zijne beurt aangevuld: of door aanschaffing ter plaatse,

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 185