Beschouwingen over het Velddienstvoorschrift. [Juni 1913. sche groenten, brandstoffen, gras en versch vleesch. In verband met den gunstigen uitslag van de met rijdende veldbakovens genomen proef l1), zal in bet vervolg op indee ling van veldbakkerijen bij den algemeenen trein eener brigade kunnen worden gerekend. De punten 272 en 273 (n) geven de normale wijze aan, waarop de troepen worden geapproviandeerd. In verband hiermede hebben de verschillende wijzen van voorziening, die in p. 268 (1) (n) worden opgesomd, grootendeels slechts theoreti sche waarde. Normaal wordt de magazijnsverpleging toegepast; daarbij moet er echter naar worden gestreefd om door aanschaf fing binnen het verplegingsrayon den transportdienst zooveel mogelijk te beperken (V. V. p. 269 (n), 269 (o), A. 0.1911/21 p. 4). Het V.V. p. 270 (8)(o) onderscheidde requisitie (gedwongen levering) en fourageering (inbeslagneming). Het verschil tusschen beide methoden was echter niet duidelijk aangegeven. In beide gevallen wordt de eigenaar gedwongen te leveren en wordt hij ten slotte ook betaald. De wijziging brengt weer de Nederlandsche woorden „onverwijlde inbezitneming" en „ont eigening" uit den L. B. V. terug. De bijbehoorende noot is zelfs gelijkluidend met de le alinea van p. 139 L. B. V. Volgens die noot is de „onverwijlde inbezitneming" de daad, waardoor de verplegingsbehoeften worden verkregen, welke daad, om rechtmatig te zijn, moet worden gevolgd door een voorstel tot onteigening. Onteigening is dus eene rechtshandeling en geene wijze van voorziening in verplegingsbehoeften. Zulks zou men evenwel niet opmaken uit de redactie van p. 268 (n)(l) waarin als methoden worden genoemd onverwijlde inbe zitneming „en" onteigening, terwijl in het 2e lid van dat artikel zelfs wordt gesproken van onverwijlde inbezitneming „of" onteigening. Hetgeen inV.V. p. 273 (o) en 274 (o) was samengevat onder Regeling van den titel „Vepleging op marsch," is bij de wijziging als p. de verple- 270 (n.) opgenomen onder „Regeling van de verpleging." g,ng' 607 (1) Zie bl. 203 van de Februariaflevering van dit tijdschrift. I. M. T. 1913. 40.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 187