Het schieten met een zijpost b/d vesting-abt. [Juni 1913. daar hij als vuurleider zelf beter weet te beoordeelen hoe zijne schoten moeten vallen dan een waarnemer, doch daarbij mag niet worden vergeten, dat de indeeling van den B. C. op den zijpost het noodig maakt, in de batterij een onder officier als batterijcomdt. in te deelen, wat gelet op het gering aantal beschikbare onderoff. vuurleiders meermalen een groot bezwaar zal opleveren. ad 3. Dit voordeel is niet zoo heel groot, want waar onze peil-waarnemingsposten toch meestentijds op hooge punten in het terrein zijn ingericht, daar is het geen bezwaar, om bij vol doend personeel drie, vier of zelfs meer waarnemers op een belangrijken post te plaatsen, zoodat, al zijn er reeds veel posten ingedeeld, de Gr. A. C. er toch nog voldoende tot zijne beschikking houdt. Er diene daarbij echter bedacht, dat een dergelijke be langrijke post behoorlijk tegen gezicht en zoo moge lijk ook tegen vuur gedekt zij, wat, hetzij terloops vermeld, zoowel het perso neel als het materieel geldt, waar bij dit laatste vooral het oog gericht moet zijn op dekking der dan niet te vermijden talrijke telefonische verbindingen. Thans tot de nadeelen komende, noemen we A. De belangrijk ingewikkelder vuurleiding en de onvermij delijk daarmede gepaard gaande langeren duur van het inschieten. B. Het aanzienlijk grooter munitieverbruik bij het inschieten. C. De mogelijkheid van verbreking der telefonische verbin ding van zijpost en batterij. D. De bij vuurleiding vanuit de zijpost noodzakelijke indeeling van een onderoff. in de batterij. E. De geringe kans op eenige uitwerking tijdens het in schieten. adA. Het is ons helaas uit ervaring gebleken, dat er maar weinig onderoff. vuurleiders zijn, in staat om zonder toezicht behoorlijk een vuur vanuit een zijpost te leiden. Zoolang we nog geen eenvoudiger methode hebben dan de bestaande, welke we, vasthoudende aan de thans omtrent het schieten voor de breedte geldende beginselen, zonder in al te groote onnauw- 613

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 193