Juni 1913.] Het schieten met een zijpost b/d vesting- abt. keurigheid te vervallen wel niet zullen kunnen krijgen, wijst de praktijk uit, dat vele vuurleiders niet dan na kolossaal munitieverbruik (tengevolge van gemaakte fouten) eindelijk ingeschoten raken, wat èn zeer kostbaar èn zeer tijdroovend is, terwijl eene belangrijke hoeveelheid munitie zonder eenige uitwerking op het doel verloren gaat. acl B. Ook zonder het maken van fouten is de hoeveel heid munitie voor het inschieten benoodigd belangrijk grooter, dan bij het inschieten met 2 zijposten, of met directe waar neming uit de batterij. Immers inschietende met G» of 6- K- S. gaan meerdere schoten verloren, eer we ze behoorlijk in de waarnemingslijn hebben en dus kunnen waarnemen, terwijl na bepaling van de grens van 50 M. soms weer extra groep- schieten noodig is, om in de juiste schootsrichting terug te komen, zooals hieronder nader zal worden aangetoond. Bij het inschieten met G.K.T. doet zich daarenboven nog de moeielijkheid voor, dat de Sp. zich tegen het doel moeten afteekenen en dus in den regel vrij laag moeten zijn, wat de kans op niet-waarneembare aanslagen (immers waren A. wèl waarneembaar, dan zouden we zeer zeker bij gebruik van één zijpost niet met G.K.T. mogen inschieten) zeer groot doet worden, terwijl voorts ook die Sp., welke als gevolg van de spreiding belangrijk hooger zijn dan de hoogte van het doel, niet waarneembaar zijn. Als voorbeeld hiervan het volgende. Met eene batt. van 2 maal 7,5 L/30 moet met G. K. T. ingeschoten worden tegen een huisje van 5 M. hoogte als hulpdoel. Waarn. met één zijpost. Schootsafstand 2500 M. De gew. S. H. is op dien afstand 2 duiz. Inschietende met de norm. S. H. zal men dan iets meer dan 25% waarneembare S. P. kunnen verwachten, iets minder dan 25% A., terwijl 50% wegens hoogere S. H. dan de hoogte van het doel in de meeste gevallen ook niet waarneembaar zullen zijn. Verlaagt men de gew. S. H. tot 1 duiz., dan mag men ongeveer 30% waarneembare S. P., 35% A. en 35% S. P. hooger dan de hoogte van het doel verwachten. ad C. Ingeval de vuurleiding geschiedt vanuit den zijpost, is 614

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 194