Het schieten met een zijpost b/d vesting-art. [Juni 19lo. eene plotselinge storing in de telefonische verbinding noodlottig, daar er dan van voortzetting van het vuur gedurende de stoiing weinig zal komen, tenzij optische verbinding van post en bat terij mogelijk is; een en ander geeft toch eene belangrijke vertia- ging. In dit verband zij tevens nog gewezen op het nadeel, dat bij vuurleiding vanuit den zijpost de gegevens voor de stukken door verscheidene handen gaan, waardoor kans bestaat op fou tieve overgave dier gegevens. ad D. Dit nadeel werd hierboven reeds besproken. ad Voorzeker mag het verkrijgen van uitwerking tijdens het inschieten niet op den voorgrond staan en dus op de wijze van inschieten geenerlei invloed hebben, doch de uitwerking, die we tijdens het inschieten verkrijgen, is toch meegenomen en het mag geen gering voordeel heeten b. v. reeds dan een treffer te kunnen noteeren, wat bij onze zoo juist schietende vuurmonden niet zoo heel zelden voorkomt. Dit voordeel nu gaat bij het inschieten met een zijpost geheel verloren. Immers brengen we hierbij onze schoten eerst in de waarnemingslijn (dus uit de schootsrichting), terwijl we meestentijds pas na het groepschieten, c.q S H, regelen, weei in de goede schootsrichting kunnen terugkomen. Tot aan het voortgezet vuur zijn dus in den regel alle schoten zijwaaits van het doel. gevallen, terwijl we, met 2 zijposten of met directe waarneming uit de batt. vurende, zoo we al niet direct in de schootsrichting zijn, hiervoor reeds na de eerste schoten kun nen corrigeeren, zoodat de volgende schoten voor de breedte richting reeds goed of bijna goed zullen zijn, wat ons dus bij het daarop volgend groepschieten of S.H. regelen al eenige kans op uitwerking belooft. Thans dienen we na te gaan, op welke doelen het schieten met één zijpost succes kan opleveren en dan staat als eerste eisch op den voorgrond, dat slechts die doelen in aanmerking ko men, waarop eene zeer goede waarneming ten allen tijde mogelijk is. Zoo zal b.v. eene goed gemaskeerde belegerings battwelke 615

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 195