Juni 1913.] Het schieten met een zijpost b/d vesting- abt. is aangepeild op de vlam der schoten, hiervoor niet in aan merking komen, want het vijandelijk doel behoeft slechts te zwijgen, om het geheele inschieten onmogelijk of zeer onnauw keurig te doen worden. Den peilers moet dus in de eerste plaats bekend zijn, dat zij slechts dan opgeven, dat waarneming mogelijk is, indien zij er zeker van zijn, dat die waarneming steeds mogelijk zal blijven, b.v. ook als eene vijandelijke batt. zwijgt, waarbij natuurlijk geen rekening behoeft te wor den gehouden met mogelijke verdwijning van het doel door regen of nevel. Doch van de doelen, waarop zeer goede waarneming mogelijk is, vallen ook weer vele af, met name die, waarop eene snelle vuuruitwerking een vereischte is. De bij het inschieten onvermij delijk te verrichten berekeningen houden in den regel zoo lang op, dat, waar de meeste onzer vuurmonden al snel schieten zou den toelaten, dit voordeel door de methode van schieten geheel verloren zou gaan. Verder vallen ook af de bewegende doelen, waaronder, zooals bekend, ook de doelen behooren, die zich plotseling kunnen gaan bewegen. Zoo zal bij waarneming uit één zijpost een schildbatt. b.v., welke met St- G. moet worden beschoten en niet tegelijkertijd door G. K.-vuur van eene andere batt wordt vastgehouden, ruimschoots gelegenheid hebben tijdens het tijdroovende in schieten te verdwijnen, We komen dus tot het resultaat, dat het schieten met één zijpost kans op succes heeft, op vaste of aan de plaats gebonden bewegende doelen, waarop bovendien eene goede waarneming ten alle tijde verzekerd is. Bij de eigen batterijen is het ook nog niet geheel onverschillig, of met waarneming uit één, dan wel uit twee zijposten of met directe waarneming van uit de batt. moet worden in geschoten. Bij eene batterij van 2 maal 7.5 cM. L./30, b. v. zou het wel jammer zijn, indien het belangrijk voordeel van het snel en juist kunnen schieten opgeofferd werd door het toe passen van eene inschietmethode, welke niet alleen tot 616

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 196