Het schieten met een zijpostb/d vesting-art. [Juni 1913. langzaamheid doemt, doch die ook, waar, bij voorbereidend G. K. vuur uit vlakbaangeschut, groepschieten niet is toe gestaan (1), meermalen aanleiding kan geven tot mindere nauwkeurigheid in de breedte. Slechts bij onze houwitsers en mortieren, die nu eenmaal niet snel kunnen schieten, zal het veelal mogelijk blijken, dat de B. Cn., zonder de vuursnelheid te vertragen, kalm de bij het inschieten ver- eischte berekeningen naar behooren uitvoeren, temeer nog, daar zij in deze meestentijds prachtig gedekte en gemas keerde batterijen in den regel ook weinig last zullen hebben van de storende werking van vijandelijk vuur. Thans overgaande tot het technische gedeelte van deze in- schietmethode, zien we het eenvoudigst aan de hand van een voorbeeld, welke gevallen zich daarbij kunnen voordoen. Als voorbeeld diene: Met eene batt. van 2 stukken moet worden ingeschoten met waarneming uit een linkerzijpost, C. D. 100 10 duiz., q 1. Inschieten met G. of G. K. S. Vooraf zij nog opgemerkt, dat de in den schietstaat geno teerde afwijkingen alle zijn ten opzichte van de waarnemings- lijn en niet zooals gewoonlijk t. o. van de schootslijn- De gevallen, welke zich nu kunnen voordoen, zijn in hoofd zaak de volgende: I. Eerste vuurmond vuurt; het schot valt min en 15 duiz. R. Tweede vuurmond: 100 M. vooruit met onveranderden richt- vlakstand (tenzij de schootstafelcorr- belangrijk verandeit, zooals bij krombaangeschut met kleine ladingen. Voor het al of niet medenemen der schootst. corr. is geen vaste regel aan te geven en zulks dient door den B.C. in ieder geval afzonderlijk te worden beslist. Wel kan worden aangenomen, dat dit medenemen bij voorbereidend G. K. vuur uit vlak baangeschut als regel niet noodig is, indien althans de waar neming zulks niet vereischt.) 617 (1) Volgens punt 18 hoofdst. VI Voorschr. Art. Dienst Vest. Art. mag dit wel. Red'

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 197