Het schieten met een zijpost b/d vesting- art. [Juni 1913. ad 2. kan niet voorkomen, als de B. C. of diens plaatsver vanger de trouwens bij alle vuren zeer aanbevelenswaardige maatregel treft, bij iederen vuurmond vóór het eerste schot alie gegevens en de richting persoonlijk te controleeren. ad 1. Ook dit kan niet voorkomen, want door de tegen woordig gevolgde methode van bepaling van den richtvlak- stand bestaat eene dubbele controle niet alleen door twee verschillende personen, (bureau vuurbevelen O. A. K. en B. C.), maar ook door opmeting op twee verschillende kaarten, (verzamelvuurk. en kaart B. C.), waardoor de kans op een foutieve uitgangsrichtvlakstand zeer gering geworden is; mocht deze niettemin toch foutief zijn geweest door onjuiste bepaling van de plaats van het doel, dan zou het eerste schot van den eersten vuurmond reeds abnormaal zijn ge vallen en komen we tot een geval, dat hieronder nog nader zal worden besproken. Bij de gegevens voor het derde schot, te doen met den eersten vuurmond, zien we, dat we de 15 B. van het vorig schot bij dien vuurmond hebben gecorrigeerd en daardoor theoretisch de eindpunten der banen in of nabij de waar- nemingslijn gebracht hebben, zoodat we met de elevatie van dit schot A. in of nabij de waarnemingslijn kunnen verwachten. Hieruit volgt terstond, dat we thans de C. D. ltK) c. q. C. D. 50 moeten toepassen, om bij vooruit- of teruggaan in of nabij de waarnemingslijn te blijveD. Tenslotte blijkt uit het staatje duidelijk, dat de richtvlak- stand van den eenen vuurmond tijdens het inschieten af hankelijk is van het plus of min vallen van het vorig schot bij den anderen vuurmond, waaruit eene kleinigheid valt te distilleeren, welke èn de bediening èn de vuursnelheid ten goede komt, n.l. om van te voren den St. Cn. aan te zeggen, dat bij doorloopend laden de vuurmonden slechts geladen worden, doch met het richten gewacht wordt op nadere gegevens. Dit bespaart de bediening het op den duur zeer vermoeiende op- en afdraaien en richten van den vuurmond en komt zooals gezegd de vuursnelheid ten goede. 619

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 199