Een viervoudige buis voor eenheidsprojectielen. [Mei 1913. zware verliezen, dan wel langzaam—b. v. door alleen 'snachts of in mist of regen voorwaarts te gaan doch met minder verliezen, doorzette. Nu wilde men dezen toestand door het invoeren van veld- houwitsers doen eindigen, doch zelfs bij dit krombaangeschut bleken de onderste banen van den spreidingskegel der vulko- gels nog te gestrekt om doelen achter verticale dekkingen te kunnen treffen. Dit leidde er toe, dat in Duitschland, zelfs bij die geschutsoort, aan het projectiel een viervoudige buis werd gegeven, zoodat aan de vulkogels bij GKT werking niet slechts diepte of lengte, doch ook breedte - spreiding kon wor den gegeven. Waar dit nu voor krombaan- geschut werd noodig geacht, hoeveel te meer klemt dit dan bij vlakbaanvuurmonden. Het doel van eiken strijd, van elk gevecht, is het vernie tigen van 's vijands weermiddelen, vooral de levende- Het gaat niet aan den vijand achter zijne dekkingen niet te kunnen bereiken. Dit verhoogt te zeer zijn moreel—dit geldt voor den aanval als voor de verdediging—doch het doel van den strijd wordt niet bereikt. Wil de veld - artillerie aan haar taak „de infanterie, het hoofdwapen, steeds te steunen" vol doen, dan moet zij in staat worden gesteld den vijand ook in en achter vluchtige dekkingen onschadelijk te maken. En het middel daartoe ligt voor de hand! Door de eenheidsprojectielen—naast de kamerlading—te voor zien van eene centraallading, welke eveneens door de tijdbuis onststoken kan worden, kan men tegen diepe doelen middels de kamerlading aan de vulkogeltjes de gewone lengte of diep te-spreiding geven, terwijl tegenover breede, ondiepe doelen, als tirailleurliniën en troepen achter dekkingen, de breedte spreiding middels de centraallading wordt ingeschakeld, waar door de vulkogeltjes in eene richting loodrecht op de baan van het projectiel worden gedreven en in de breedte gespreid worden. De hoogte van het springpunt kan daarbij dezelfde zijn als bij het GKT vuur, alleen moet het springpunt meer naar voren en zoo dicht mogelijk boven het doel gebracht worden. 459

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 19