Het schieten met een zijpost b/d vesting-art. [Juni 1913. links, of plus en een weinig rechts vallen, doch dit moet niet dadelijk als abnormaal worden beschouwd en aanleiding geven tot maatregelen als controleeren der breedterichting enz, welke de vuursnelheid vertragen, want zijn de eindpun ten der banen in de waarnemingslijn gebracht, dan doet het bijgevoegd schetsje terstond zien, dat dit zeer wel mogelijk is. Een schot kan evengoed in A. als in B. vallen. De hieruit volgende en door vele vuurleiders gestelde vraag, wanneer we in zoo'n geval nog wel en wanneer we niet meer voor de verkregen afwijking moeten corrigeeren is opgelost door aan te nemen, dat we niet meer corrigeeren, indien de waarneming nog goed mogelijk blijft en we dus b. v. na het verkrijgen van een goed waarneembaar schot, dat min en 2. L. viel bij het vooruitgaan alleen de C. D.100 aanbrengen. Het antwoord op bovengestelde vraag, dat sommige vuur leiders meenen te vinden in de bepaling uit de schietregels, dat na het verkrijgen van eene afwijking van 3 duiz. of min der niet meer wordt gecorrigeerd, is hier natuurlijk minder juist, 0 want de schietregels doelen op afwijkingen ten op zichte van de schootsrichting en deze zijn bij het inschieten met één zijpost pas na het groepschieten c. q. S. H. regelen bekend. Het al of niet meer corrigeeren wordt zuiver bepaald door de mogelijkheid van waarneming der volgende schoten. II. Het eerste schot valt plus en 15 duiz. L. Zie hiervoor ad I, doch in omgekeerden zin. III. Het eerste schot valt min en 15 L., of plus en 15 R. Dit schot blijkt terstond eene buitengewone afwijking te hebben en de corr. wordt dus dadelijk voor het tweede schot van den anderen vuurmond overgenomen. De oorzaak van deze afwijking zal, bij behoorlijk plaats gehad hebbende controleering van de gegevens voor het eerste 621 (1) Thans is ook voor het schieten met één zijpost van kracht de bepaling, dat voor zijd- afwijking van ten hoogste 3 wordt gecorrigeerd, daarbij doelen de op afw. t.o.v. de waarnemingslijn. (zie pt. 35 met de toelichting. Hfdst VI voorschrift Artilleriedienst vesting artillerie. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 201