Juni 1913]. Het schieten met een zijpost b/d vesting- art. schot in den regel te vinden zijn in den minder juiste eersten richtvlakstand ten gevolge van eene kleine fout bij de plaats bepaling van het doel. IV. Het eerste schot valt en 15 L, of R. De tweede vuurmond kan nu met onveranderde gegevens het schot herhalen. Is dit schot waarneembaar, dan geeft ad I of II ons aan hoe verder te handelen. Valt echter het tweede schot weer en b. v. 10 L. of R., dan wordt het noodig, de geheele batt. voor het gemiddelde van de afwij kingen naar R. of L. te corrigeeren en overigens wordt met onveranderde gegevens het schot nogeens herhaald door den eersten vuurmond. Nadere toelichting verdient misschien, waarom niet dadelijk na het eerste schot reeds wordt gecorrigeerd. Ofschoon zulks nu niet bepaald foutief zou zijn, wordt het in den regel toch niet gedaan. Ie- omdat het vele malen voorkomt, dat een eerste schot wat plus of min betreft niet wordt waargenomen, wijl de B. C. of de waarnemer dan nog niet weet, waar hij ongeveer in het terrein de schoten kan verwachten; de kans dat het tweede schot behoorlijk kan worden waargenomen is zeer groot: 2e. omdat steeds als beginsel moet gelden, dat, vooral bij het inschieten, zonder echter tot munitieverspilling te verval len, op een enkel schot meer niet moet worden gezien en waar nu de tweede vuurmond zoo goed als gereed is om met dezelfde gegevens te vuren, verdient het in verband met het onder le vermelde wel aanbeveling zulks te doen. V. De beide eerste schoten van iederen vuurmond vallen zoowel voor het plus of min, als voor het links of rechts. Het hangt nu van de omstandigheden af hoe te handelen, doch in de eerste plaats moet het streven van den B. C. daarop zijn gericht, de volgende schoten waarneembaar te krijgen. Hij kan dit b.v. doen, door 100 M. vooruit- of terug te gaan, een maatregel, welke vooral in bergterrein wel eens succes kan beloven; mocht ook dit geen resultaat opleveren, dan moet hij overgaan tot inschieten met G. K. T. 622

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 202