Het schieten met een zijpost b/d vesting Art. [Juni 1913. natuurlijk niet steeds juist zal zijn. De aldus bij het voort gezet vuur onvermijdelijk te maken kleine fout in de breedte wordt echter gedeeltelijk geneutraliseerd door de breedtewer king van den G. K.; bovendien kan dan nog het strooien met sprongen van b. v. 2 duiz. in de breedte worden toegepast. Aannemende nu, dat de gem. baan door den voet van het doel gaat, dan moet bij eene gem. S. H. de gewenschte, ook eene gem. afwijking gemeten worden C. D. intervai, willen we voor de breedte goed zijn. Is de gem. gemeten afwij king grooter of kleiner, dan geeft het verschil tusschen dit bedrag en de C. D. intervai de fout in de breedte aan, Is de gem S. H. 3 maal gew. S. H., dan moet de gem. afw. C. D. 3 interval zijn enz. Toegelicht met getallen interval 50 M„ gew. S. H. 3 duiz., C. D. 10o 10%o; van de schoten eener groep bedraagt de S.H. achtereen volgens 5, 8, 6, 7, 6 en 4°/0o of gem. 6%0, en zijn de afwijkin gen resp. 10R., 20R., 14R., 20R., 15R,, en 11R., of gem. 15R. De gem. baan is nu 15—10 5 te veel R., want bij eene S.H. 6%o, behoort, om voor de breedte goed te zijn, eene af wijking Van 10R. (C.D. 2 maal interval.) Opgemerkt dient nog te worden, dat thans, in afwijking van het daaromtrent in de schietregels bepaalde bij het S H. regelen natuurlijk in geen geval vuurverdeelen mag wor den toegepast. Na de lezing van bovenstaande korte uiteenzetting der thans algemeen gevolgde methode voor het schieten met één zijpost zullen vermoedelijk velen het met ons eens zijn, dat de me thode niet dan bij uiterste noodzakelijkheid mag worden toege past. Daar op de vuurleiding van eene batterij van twee stukken met waarneming uit één zijpost reeds vele B. Ctn. stranden, behoeft het wel geen betoog, dat de leiding van het vuur eener batterij van vier stukken in zulk een geval den meesten hunner boven hunne krachten gaat. Tot sta ll) Gelet op de redactie van de 'Je alinea blz. 203 Voorschr. Art. dienst, behoeft men n. o. m. hier nog niet van afwijking te spreken. Red. 625

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 205