Juni 1913.] Het schieten met een zijpost b/d vesting Art. ving hiervan zij meegedeeld, dat tijdens de P.O. 1912 een vrij goed sergeant-vuurleider, inschietende met eene batterij van vier stukken en één zijpost reeds na het vierde schot zóódanig in de war was, (en met hem velen, die het vuur volgden), dat hij toen maar aannam voor de breedte goed te zijnofschoon er toen nog alles aan ontbrak—en de gemaakte fouten achter een groep snelvuur voor S. H. regelen trachtte te verschuilen. Bij dit vuur hadden alle moeilijkheden kunnen worden voor komen, door geheel zonder C. D. 100 te vuren, daar het te bevuren doel eene groote breedte had. Herinneren we er aan, dat we de schoten uit de schootsrichting in de waarnemingslijn brengen, juist om ze waarneembaar te maken, dan volgt daar uit, dat als het doel eene zoo groote breedte heeft (zooals tirailleurloopgraven, kampongranden enz.), dat men de eerste schoten, ook al vallen ze misschien vrij ver min, toch kan waar nemen, men het zonder gebruik van de C. D. iookan stellen. Na het bepalen van de grens van 50 M. kan dan, mits het vuurverdee- len na het S, H. regelen geschiedt, uit de groep voor het S. H. regelen worden bepaald, op welk punt van het doel men is ingeschoten (op dezelfde manier als boven werd aangegeven voor het zoeken van de fout in de breedte, indien alleen met grensschieten wordt volstaan). Daar echter het verwaarloozen van de C. D. i0o op breede doelen nog niet is toegestaan, moest de B. C. de C. D. IOo wel toepassen, en restte hem slechts, ware het geoorloofd, het grensbepalen met één vuurmond, om bovengeschetste moeilijk heden te ontloopen, hierbij als nadeel in den koop meenemende, dat de toch al niet groote vuursnelheid tijdens het inschieten nog iets werd vertraagd. Bij het inschieten met één vuurmond kan men dan öf (na bepaling der nauwe grenzen) de andere vuurmonden bij het S. H. regelen laten invallen, om hieruit de eventueele fout in de breedte te bepalen öf, ook de S. H. regelende met één vuurmond, eerst daarna de verkregen gegevens bij de andere vuurmonden overnemen en dan dadelijk vuurverdeelen. Dit is weliswaar 626

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 206