Het schieten met een zijpost b/d vesting Art. [Juni 1918. tegen het beginsel „stuksgewijze voor de breedte inschieten", doch het tengevolge hiervan wellicht 2 a 8 duiz. over elkaar vallen van de verspreidingskegels der GK. is bij deze breede doelen van geenerlei invloed. Tenslotte nog enkele opmerkingen. Het tijdens de P. O. wel eens geopperde denkbeeld om met waarneming uit één zijpost bij het inschieten met G. K. T. de niet waarneembare te hooge S. P. te herleiden tot de gewenschte hoogte, om daarna voor de dan verkregen afwijking te corrigeeren, teneinde meer kans te krijgen op waarneembare schoten, dunkt ons ongeschikt voor praktische toepassing. Het bij deze methode van waar neming toch reeds lastige inschieten met projectielen in schok- stelling, dat nog belangrijk ingewikkelder wordt met G.K. T., daarenboven nog te verzwaren met deze extra berekeningen, komt ons voor te moeilijk voor den gemiddelden vuurleider. Waar velen van hen niet meer dan de lagere school doorliepen en er toch reeds zooveel van hen wordt vereischt, mogen we door ingewikkelde schietmethoden deze eischen niet boven hunne krachten gaan verzwareD, willen we althans verwachten, dat ze, als de nood eens onverhoopt aan den man mocht komen, hunne moeilijke taak naar behooren zullen volbrengen. Het kwam bij de het vorige jaar talrijk gehouden oefe ningen in den dienst in grooter verband meermalen voor, dat vuurbevelen werden uitgegeven voor vuren met één zijpost, waar, indien ze beschikbaar waren geweest, liever twee posten zouden zijn ingedeeld. Een en ander was in hoofdzaak het gevolg van het zeer groote aantal doelen, dat in kort tijdsverloop moest worden beschoten, iets waarvoor de capaciteiten der waarnemingsposten op sommige oogen- blikken onvoldoende bleken. Aangezien echter zoo iets in werkelijkheid bij groote activiteit van den aanvaller ook niet onmogelijk is, verdient het naar onze meening wel overweging, bij volgende oefeningen de noodzakelijkheid van het inschieten met één zijpost zooveel mogelijk te vermijden, want het komt ons voor, dat, waren vele van deze vuurbe- 627

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 207