Juni 1913.] Het schieten met een zijpost b/d vesting Art. velen praktisch uitgevoerd, menig B. C. zijn chef, den G-. A. C., decepties had bereid, die bij beschikbaarstelling van twee zijposten voorkomen waren. De geheel zelfstandi ge uitvoering van vele dezer vuurbevelen was meermalen zeer lastig. De middelen hiertoe zijn: 1°. Vermeerdering van het personeel op de waarnemings posten, waardoor het niet meer zal voorkomen, dat, waar het schieten met twee zijposten anders mogelijk is, deze eenvoudiger en nauwkeuriger methode door gebrek aan waar nemers moet worden vervangen door de zooveel moeilijker methode met één zijpost. 2°. Door directe waarneming uit de batterij of een punt vlak hierbij gelegen (de C. D. ioo is in dit laatste geval meestentijds zoo gering, dat ze zonder praktisch waarneem bare fouten kan worden verwaarloosd.) Dit zal in onze vlakbaan batterijen nog wel eens voorko men en verdient meer de aandacht, dan ons ontwerp voor schrift grooter verband er thans aan besteedt. Wel geeft punt 28 van het voorschrift op den dienst in de batterij (2) den B. C. nauwkeurig aan hoe te handelen, doch hetzij uit gebrek aan initiatief, hetzij uit onnadenkendheid van de betrok ken B. Cten, gebeurde dit slechts zeer zelden en moesten door den G. A. C. posten worden ingedeeld voor batterijen, welker commandanten zeer zeker het doel met directe waarneming hadden kunnen bevuren, (ook bij minder duidelijke opstelling van de doelen dan thans terwille van het in kort tijdsver loop slagen van de oefening (3) tijdens de S. I. A. T. noodig is,) indien zij zulks slechts den G. A. C. gemeld hadden. L.'J.C. Bakker. 628 (1). Thans hoofdst V. voorschr. Art. dienst Vest. Art. Red. (2)- Thans punt 31. hoofdst IV idem Red. (3). Werd dit wellicht gedaan in het belang van het oefenen der B. Ctn. in het vuren met indirecte waarneming Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 208