632 Juni 1913.] Koste mededeelingen. gloegoe, Glegd is de naam voor den klapa-stam. Het dikke boven- grondsche wortel ge deel te heet tambi, de inkepingen om naar bo ven te klimmen mènèqheeten tataran-, de „moeten" van de afgevallen bladeren tïlas papair, de bladeren zelf blaraq. De jonge zijbladen, die nog geel zijn, heeten djanoer. De midden nerf van het blad sada, de bloeikolf manggar, en het schutblad er om heen mantjoeng. Van deze mantjoeng wordt oepet „tali api" gemaakt. "Wordt de boom voor het suikertappen gebezigd (andèrès), dan heet het toestel daarvoor (de boemboeng enz.)padérésan. djambé, Wohan, de pinang, wordt niet in tuinen, maar langs de erven of de sawah's aangeplant. De boom heet poet/ang, de bloeikolf majang, de bladsteun (die voor water scheppen enz. te benutten is) oepili. nipah, resoéla, tal, shoalan zijn moeraspalmen. Een aanplant ervan om te dienen voor strootjes rokoq), dakbedekking kadjang), enz. wordt kebon nipah, kebon siwalan, de vruchtenwoh siwalan geheeten. paglagahan is de naam van een glagah-\eld. legal alang-alangTegil kambengan is de aanduiding van een alang- alang veld(dakbedekking welit van een omah atep, Grijd atep). barongan is de naam voor een Btoel van bamboe doeri pring ori, Deling öri. Bij andere bamboe soorten zooals pring apoes, pring tali, pring wotloeng (zwart), pring gading (geel), pring soerat (gestreept), pring petoeng (zware bamboe), zegt men papringan, voor een bamboeboschje. pasoeketan, Paroempoetan is de naam voor een grasveld. pagroemboelan, ook alas trataban, Wana trataban is de naam voor kreupelhout. alas, Wdna is een aanduiding voor bosch en woud; alas greng of alas goeng üwang-liivoeng is de naam voor een echt oerwoud. rawa, Rawi is moeraslandde plaatsnaam Ambah-rdwa Ngambah-raiva wil zeggen: „moerassen doorkruisend." wit djenggereng is een groote, alleenstaande boom. dadah of pager dadah is de naam voor een levende heg of haag. pager djaro is een heining van gespleten bamboe, geheel aaneenge sloten (rap et), pager kawat is een ijzerdraad-versperring. pager blabag is een planken heining. pager bata, Pager banon, is een borstwering van steenen en aarde opgetrokken, témboq of pager témbog is een gemetselde muur. gapoerd is de poort, die naar de désa toegang geeft. kawat telégrap kawat of kenteng kabar) is telegraaflijn, kawat telépoen is telefoondraad. ratan, Radinan is een verharde weg. loeroeng, is een breede, onverharde weg. dalan, Margi een kleinere weg, of ook wel „weg" in 't algemeen. dalan tjiliq, Margi alit een voetpad. dalan kebo, Margi maésci is een zeer modderige weg (ambletoq); opa,

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 212