Juni 1913] Korte Mededeelingen. naschrift. 650 Tschenkotschön is het Russische steunpunt in het front tegenover' KanschoDe linker vleugel dezer stelling-Hackimakiyama-was „half permanent bevestigd, het aan valsterrein zeer ongunstig. De Japansche aanval op 23 Februari 1905 had geen resultaat opgeleverd „en kostte groote verliezen. Den 24 Februari werd bij het aanbreken „van den dag een nieuwen aanval van drie zijden ondernomen, „gedekt door het vuur van 4 machinegeweren (afstand 1000 M „Om 3 uur n.m. was de Hackimakiyama-stelling door de Japanners „bezet. De hoofdrede van dit succes, zegt Victoria, is daarin te zoeken, „dat de Russen door de groote trefzekerheid der machinegeweren „verhinderd waren, de hoofden boven de dekking uit te steken „en liet niet waagden uit de loopgraven te komen". Gaat nu de M. Ct. opnieuw van doel veranderen en weder op den achter zijn dekking te voorschijn gekomen vijand vuren, dan vermeen ik als zeker te mogen aannemen, dat hij nimmer een belangrijk resultaat zal bereiken het groote munitieverbruik en het onrustige vuur nog onbesproken latende en loopt hij bovendien nog de kans, dat zijn vuur zonder veel uitwerking, 's vijands moreel zal opheffen. „Na een driedaagsche Artillerie-beschieting, gevolgd door een „methodischen aanval op de Boerenstelling bij Colenso, hadden de „Boeren het ongelooflijk geringe verlies van 6 doode.n en 21 ge- wonden. Geen wonder, dat het moreel van den verdediger weinig „had geleden". (Hoogeboom). Zoo lezen wij omtrent het gevecht bij Otjikinamaparero op 25 Fe bruari 1904, M. W. 1904 No. 62: „Plet vuur van de kanonnen '73 en der machinegeweren had Tgeen uitwerking, het veroorzaakte niet eens een moreelen indruk, „want de Herero's beantwoordden dat schieten zonder uitwerking „met jubelgeschreeuw". Op grond van het hierbovenstaande betoog, zou ik voor mij dan ook punt 79 (6) willen doen luiden: „Mitrailleurs zullen in deze periode van den strijd krachtig moeten „medewerken door uit een „gunstig gekozen stelling den aanval met „hun vuur te steunen", (vuurdekking). E. Kilian. Kapitein. De door den Heer K. voorgestelde wijziging van pt 79 (6) van de Gevechtshandleiding, welk punt een weerklank is van pt 61 van het Regl. op de Exercitiën der Mitrailleurs II gedeelte, raakt een prinei- pieele kwestie. Wij gelooven echter, dat het voorstel vele bestrijders zal ontmoeten en stellen het tijdschrift gaarne beschikbaar voor een gedachtenwis- seling over het onderwerp. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 232