Een viervoudige buis voor benheidsprojectielen. [Mei 1913. Wel is de werking van het eenheidsprojectiel als GKT met breedtespreiding er eenigszins mede te vergelijken, doch bij de GKT kan het springpunt hooger liggen, de vulkogeltjes behouden door hun vorm langer hun levende kracht, terwijl de dieptespreiding 50 a 75 M. kan bedragen, waardoor de spreiding der springpunten van minder belang is, maar toch is het het voordeeligst, waanneer het springpunt gelegen is boven of iets voorbij de kruin der dekking of het doel. Resumeerende moet een zich aan de eischen van het tegenwoordige gevecht aanpassend eenheidsprojectiel werken: le. geheel als de tegenwoordige GKT met tijdschokbuis; 2e. als G met en zonder vertraging; en 3e. als GKT met breedte spreiding. De werking sub 1 en die sub 2—zonder vertraging—wordt verkregen door de gewone tijdschokbuis, die sub 2—met ver tragingen die sub 3 door een zeer eenvoudige wijziging van de buis. Normaal wordt het projectiel verschoten evenals tegenwoor dig met tijdschokbuis, in tijd- of schokstelling. Bevindt men zich tegenover meer weerstandbiedende doelen, dan wel tegenover breede, ondiepe doelen, dan wordt in het eerste geval de vertraging en in het tweede geval de breed tespreiding ingeschakeld. Nu hoorden we van zekere zijde beweren, dat eene vertraging in de schokbuis voor Indië niet noodig was, omdat hier toch niet op muren geschoten werd. Oordsgevechten om grootere plaatsen zullen dus uitgesloten zijn! Verder wordt iedere aanvaller, onze zwakheid kennende, beleefd doch dringend verzocht, vooral geenb. v. van gebouwen afkomstige dak- of wandplaten van gegalvaniseerd ijzer, geen boomstammen of rondhouten, geen puin, grind of steenen in de borstweringen te werken, aangezien daardoor projectielen met schokbuizen zonder vertraging in werking treden voor en aleer zij vol doende in- of doorgedrongen zijn en dus hun toch zoo goed bedoelde uitwerking zouden missen! 461

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 23