Juni. 1913.] Overzicht van eenige Tijdschriften. ven over de Veld-versterkingskunstwaaraan in het behandelde voor schrift H3 van den inhoud wordt gewijd. Teekenend, wat betreft het gebruik van het pioniergereedschap bij den aanval, is wel, hetgeen in de laatste drie Duitsehe veldverster- kingsvoorschriften daarover wordt vernield. In dat van 1893 staat, dat bij den aanval het pioniergereedschap met nut kan gebruikt worden, in dat van 1906 heet het dat het ook bij den aanval waardevolle diensten zal bewijzen, terwijl in het voorschrift van 1912 is aangegeven, dat de aanvaller van eenvoudigen pionierarbeid moet gebruik maken, om überhaupt den aanval te doen gelukken. Zooals S. verder opmerkt, worden de vooruitgeschoven stellingen in het behandelde voorschrift iets milder bevoordeeld dan in dat van 1906 en in het exercitie reglement. Wel geeft het voorschrift, overeen komstig het exercitie reglement, aan, dat in beginsel één verdedigen de stelling wordt gekozen, (zie ook onze gevechtshandleiding. N), maar zegt toch verder: „Vooruitgeschoven stellingen kunnen tijdwinst ver schaffen of den vijand tot ontwikkeling in verkeerde richting verleiden." Gelijk den lezer bekend, maakte, bij de keizermanoeuvres 1910, de verdediger met veel succes gebruik van vóórstellingen. Vermelden we ten slotte nog het vervolgartikel „Schetsen uit den Russisch-Japanschen oorlog" door den reserveluit. kol. C. G. Ka merling en „Moet het tijdstip van aankoop der Iersche remonte-paar den worden vervroegd door Dr. F. Bemelmans. N. 660

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 242