Een viervoudige buis voor eenheidsprojectielen. [Mei 1913- door een zijwaarts aangebrachte „omschakelaar", die voor het afgeven van het schot, indien het doel dit vordert, zoo noodig ingesteld wordt. Het stalen buislichaam, tafel of liever kop (1), dient ter bevestiging van de buis op het projectiel en neemt alle on- derdeelen van de buis op. Het is zoo zwaar genomen, dat het den kop van het projectiel vormt en, bij het bezigen van het projectiel als GKT met lengtespreiding, de uitgestooten kop in de richting van de baan van het projectiel verder vliegt, waardoor hetin gunstige gevallenmogelijk is de baan te controleeren, terwijl na den aanslag de kop in een groot aantal scherven uiteengeslagen wordt. De constructie van de tijdschokbuis is als die der tegen woordig algemeen in gebruik zijnde tijdschokbuizen met dub belen sasring. (6 en 7). Een bijzondere inrichting (11) verhindert een draaien van den ondersten sasring (7) tengevolge van de rotatie van het projectiel. Het draaien van den bovensten sasring wordt door een paar stiften tegengegaan. Van boven wordt de buis af gesloten door een deksel of sluitdop (9), die met een schroefje (10) wordt vastgezet. Tusschen de tijd- en schokbuisinrichting bevindt zich een zekerheidsschroef (19) waarin een kruitcylinder, waarin de naald van de tijdbuis is vastgezet. De schokker (13) heeft beneden eene insnijding voor de naald van de schokinrichting (16) en rust boven tegen den kruitcylinder van de zekerheids- schroef (19), zoodanig, dat de schokker zich niet in de leng terichting kan bewegen. De omschakelaar bestaat uit een messingen kegel of stop (29) met in den kop eene zaagsnede en passende in een mes singen bus (21), waarin een looden ring (22) is ingelaten. De omschakelaar heeft twee kanalen a en b en in het lepelvor- mig uiteinde een vertragingscylinder van geperst kruit. Overeenkomende met de verschillende posities van den om schakelaar bevinden zich op het buitenvlak van het buis lichaam de aanduidingen B. S. (Brennzünder Schrapnell of 46-3 I. M. T. 1913 31.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 25