beteekenis voor de ontwikkeling van Indië, paketbooten voor overbrengen troepen, verbinding met Australië, con- curreerende maatschappijen, scheepvaaitunie). b. Militaire Hospitalen. Noodzakelijk om patiënten zoo spoedig mogelijk aan deD dienst terug te geven. Bijzonder militair karakter, afscheiding patiënten naar landaard en rangen. Permanente gebouwen. Welke meestal? Semi-permanente ziekenzalen, gewenscht in het belang eener spoedige desinfectie bij epidemieën. Gewenschte ligging, terrein, afwatering, stroomend wa ter, rioleering. Geen storende inrichtingen in nabijheid. Inrichting eenvoudig, practisch, kan samengaan. Verlichting, Electrisch licht ideaal. c. Indische voedingsmiddelen. Ook Europeesche militairen moeten zich wennen de in- dische voedingsmiddelen, op indische wijze bereid te leeren eten. Eur. spijzen, aardappelen en groenten te duur en ook ongewenscht voor dagelijks, soldaten menu. Zeer goed afwisseling. Hoofdvoedingsmiddel Indië rijst. Goed voedingsmiddel? Waarom? Noem nog eenigean dere vivres van het militair ration en vertel wat over be reiding. FRANSCH. Een opstel te maken over een der volgende onderwerpen, waarin de aangegeven punten worden behandeld. H uur. lste. Het Departement van Oorlog te Bandoeng. (Waarom tot heden te Batavia, bezwaren daaraan verbonden, reeds lang plannen tot verplaatsing aanhangig, hetzij reeds in tijd van vrede, hetzij voor het uitbreken van een oorlog, hooge kosten; nieuwe departementen behoefte aan bureaux te Batavia, hierdoor kosten belangrijk minder, thans fondsen op de begrooting; aanvang bouw te Bandoeng, wanneei veimoe- delijk gereed; beteekenis van deze verplaatsing voor Bandoeng).

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 265