Mei 1913.] Een viervoudige buis voor eenheidsprojectielen. tijdstelling lengtespreiding), B Gr. (Brennzünder Granat of tijdstelling breedtespreiding) en A. Y. (Aufschlagzündung mit Yerzögerung of schokstelling met vertraging). Op den kop van den omschakelaar bevindt zich, loodrecht op de zaagsnede, een pijltje. Op den ondersten sasring komen behalve de verdeelingen een teeken (23) voor, voor het op nul tempoeren, en een kruis (24) aangevende, dat het saskanaal of brandgat is afgesloten, het doode punt, en verder een stift (25) voor het verdraaien en stellen van den sasring. Op het buislichaam bevinden zich verder een streep (26) aangevende het brandgat en een stift (27) voor het plaatsen van een automatisch tempeertoestel. In het benedendeel van het buislichaam bevindt zich een kruitring (24), die, middels een ter zijde in het projectiel geplaatst kanaal, de kamerlading beneden in het projectiel ontsteekt. De werking van de buis is als volgt. In tijdstelling wordt de onderste sasring op de gewenschte ver deeling gesteld, vervolgens wordt de omschakelaar ingesteld, naar gelang men B.S., lengte-, dan wel B.Gr., ftreedfe-spreiding wenscht. Normaal zal steeds de pijl op B. S. staan!! De tijdbuis werkt op de bekende wijze. Op B, S., lengte-spreiding, gesteld, komt, na het doorslaan van den vuurstraal, deze door het brandgat in het kanaal a van den omschakelaar, ontsteekt een kruitcylinder boven den kruitring onder in het buislichaam, waarna de kamer lading ontstoken wordt en de spiegel, vulkogels, centraallading en kop uit de bus van het projectiel gedreven worden. Zooals gezegd, vliegt de kop verder in de richting van de baaD, terwijl bij den aanslag de schokbuis werkt zonder ver traging, waarbij de kop in stukken vliegt. De werking van de schokbuis zonder vertraging is als volgt. Bij het afgaan van het schot werd het bovenste slaghoedje (4) ontstoken, waardoor ook de kruitcylinder in de zekerheids. 464

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 26