Eek viervoudige buis voor eenheidsprojectielen. [Mei 1913. schroef verbrandt en de schokker vrijkomt, zoodat deze bij den aanslag werken kan. Bij stellen op B. Gr., breedte-spreiding, wordt de vuur straal door het kanaal b van den omschakelaar onder de schokbuis geleid, ontsteekt de centraallading, waardoor de wand van de bus verbrijzeld en de vulkogels zijwaarts uit gedreven wórden- Maakt het projectiel, zoowel gesteld op lengte- als op breedte-spreiding, een aanslag, vóór het bepaalde gedeelte sas in den ring is opgebrand, dan werkt de schokbuis zonder vertraging en heeft men oogenblikkelijke G werking. Om slechts G werking te verkrijgen, wordt de sasring met de brug op het brandgat, dus op het doode punt, gesteld, het kruis tegenover de streep op het buislichaam. De vuurstraal van de sasringen kan nu, daar het brandgat afgesloten is, !niet doorslaan; wel komt de schokker vrij, waardoor het projectiel alleen bij aanslag of treffen springt. Wenscht men nu tegenover meer weerstandbiedende doelen vertraging in te schakelen, dan wordt de pijl van den omschakelaar op A. V. (schokstelling met vertraging) gesteld. Na den aanslag of treffen moet de vuurstraal van het slaghoedje van de schokbuis (15) eerst nog het kruitcy- lindertje (c) in het lepelvormig uiteinde van den omschakelaar doorbranden, voor en aleer ontsteking van de centraallading ontstaat. Hierdoor springt het projectiel in of door het weerstandbiedende doel. Een langer tempeeren der GKT, als thans bij de tijdschok- buis om schokwerking te verkrijgen, is dus niet meer noodig. Teneinde het verschil in G werking met en zonder vertraging te demonstreeren, werd te Tangerhütte een zeer interessante proef genomen. Op een afstand van 800 M. werd op een halve Meter dikke muur geschoten. Met vertraging werd in den muur door twee vlak bij 465

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 27