Een viervoudige buis voor eenheidsprojectielen. [Mei 1913. Verder bleek de spreiding der springpunten op dien afstand gering te zijn, zoodat men over de met de viervoudige buis verkregen werking alleszins tevreden kon zijn. Laat ons hopen, dat ook in Indië voor een eenheidsprojec tiel, toegerust met een dergelijke viervoudige buis, plaats zal zijn! Uit een oogpunt van eenvoud en eenvormigheid en om in oorlogstijd munitie voor de artillerie van het veldleger te kunnen aanmaken is het noodig, dat veld- en berg-artillerie een zelfde projectiel hebben. Beter zou nog zijn een zelfde patroon, doch hiertegen verzet zich het verschil in hulslengte, een gevolg van het verschil in gewicht en volume der ladingen. Het confec- tionneeren van patronen is echter een eenvoudig werk, dat met eenvoudige toestellen in de bivaks of legerplaatsen kan geschieden, zoodat daar zelfs patronen der veld- kunnen worden veranderd in die voor berg-artillerie, en omgekeerd, mits men slechts over hulzen en kruit beschikt. Een andere zaak is echter de buis! Deze moet dan èn vooi veld èn voor berg ook dezelfde zijn. Dit is mogelijk door in stede van eeue verdeeling op den sasring in Meters eene verdeeling in seconden aan te brengen. Eene verdeeling in Meters is niet mogelijk, door het ver schil in brandtijd in verband met het verschil in baan en aanvan kelijke snelheid tusschen projectiel verschoten uit veld- of bergvuurmonden. Eene verdeeling in seconden heft dit bezwaar op, aangezien dan voor een zelfden afstand voor de berg-art. slechts een langere tempeering behoeft genomen te worden. Een groot voordeel van een seconden- boven een Meter- verdeeiing is, dat de vijand uit ongesprongen projectielen, koppen of buizen niet kan opmaken op welken afstand de tegenpartij zich bevindt, hetgeen bij Meter-verdeeling in verband met de richting van de voren der aanslagen wel mo gelijk is, en den tegenstander waardevolle gegevens omtrent de standplaats van de batterij kan verschaffen. 467

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 29