Mei 1913.] Een viervoudige buis voor eenheidsprojectielen. Van dit middel maakten de Japanners in den Russisch—Ja- panschen oorlog veelvuldig gebruik! Van de buis op het tempeeren is slechts één pas. Voor het automatisch tempeeren der buizen wordt thans bij de veldartillerie over een zwaar toestel beschikt, dat op den affuitstaart medegevoerd, bij het vuren aan den caisson bevestigd wordt. Bovendien heeft men voor het uit de hand tempeeren nog tempeersleutels; dit voor het geval het automatische toestel mocht weigeren of minder goed functionneeren. Ook hier is het weer van overwegend belang, dat veld en berg-artillerie over dezelfde tempeertoestellen beschikken. Met tempeersleutels kan niet volstaan worden, omdat hiermede niet zoo nauwkeurig en zoo vlug gewerkt kan worden. Het toestel van de veld- is te zwaar voor berg-artillerie. Daar om kan gebruik gemaakt worden van kleine, lichte en han dige tempeertoestellen, als het ware een kegelvormige kap met boven een kruk. Na op een bepaalde verdeeling gesteld te zijn, wordt het toestel op den kop van het projectiel geplaatst, waar insnijdingen, evenals bij het toestel der veld-artillerie, den juis- ten stand verzekeren door nokken op den kop van het projectiel te pakken. Door omdraaien van den kruk bovenop het toe stel wordt de stift op den sasring, zoover als gewild, mede gevoerd, waarna de buis van het projectiel getempeerd is. Thans moet bij de veldartillerie het projectiel met den kop in het tempeertoestel geplaatst en vervolgens daarin rond gedraaid worden, bij de andere toestellen behoeft dit slechts op den kop van het projectiel geplaatst en de kruk omge draaid te worden, hetgeen eenvoudiger manipulaties zijn. Eene beschrijving van dergelijke tempeertoestellen vindt men in een der laatste afleveringen van 1912 van Artilleris- tische Monatshefte. Om nu over eenzelfde tempeertoestel voor veld- en berg- artillerie te kunnen beschikken, construeerde Krupp—naar onze aanwijzigingen—een zoodanig toestel. Door het verstellen van een ring, zoodanig, dat men in eene 468

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 30