Set Schieten met den Qlitraiüeur en de Schietopieiding. De zorgvuldige opleiding zoowel in hot technisch als in het practisch gebruik van den mitrailleur, welke ons zes Indische officieren gedurende onze detacheering bij de 2e Mitrailleur- Afdeeling te Deventer ten deel viel, deed ons het plan opvat ten, om die detacheering ten nutte te maken, door zoo spoedig mogelijk na afloop daarvan te trachten voor de in Indië op te richten Mitrailleur-Compagnieën een eenvoudig schietvoor- schrift samen te stellen. Vooral werden wij in dat voornemen gesterkt, doordat door ons het gemis van een schietvoorschrift bij die opleiding in het bijzonder was gevoeld. Wij vleien ons geenszins met de gedachte met ons werk het beste of zelfs maar iets volledigs te hebben bereikt; in tegendeel, onze geringe ondervinding betreffende het practisch schieten met den mitrailleur en ook de weinige ballistische gegevens betreffende het wapen zelf, die ons ten dienste stonden, hebben er vanzelf toe geleid, zooveel mogelijk te vermijden, bindende voorschriften te geven, waar te voorzien was, dat die later weer wijziging zouden moeten ondergaan, hetgeen de kans op verwarring bij de studie van het in te voeren definitieve schietvoorschrift aanmerkelijk zou vergrooten. Het door ons samengestelde ontwerp voor loopig schiet voorschrift moet dan ook beschouwd worden als van geheel tij del ij ken aard, dat ten doel heeft al dadelijk na hare oprichting bij de Mitrailleur-Compagnieën op Java eenheid van oefening en opleiding in het leven te roepen. Voor wij er toe overgaan aan te geven, hoe wij ons de schietopieiding gedacht hebben, willen wij in het kort nagaan, welke moeilijkheden aan het schieten met den mi trailleur verbonden zijn en welke beginselen wij gemeend heb ben aan ons stelsel van oefening ten grondslag te moeten leggen. 470

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 32