Mei 1918.] Het schieten met den mitbailleur eenen mitrailleur der sectie in de breedte en door den anderen in de diepte te doen spreidenen vindt hij voor zijne opvatting steun in het Nederlandsche Reglement Mitrailleurs M. 08, ontwerp 1909, doch de vorm van den bundel, die daardoor ontstaat, is eene geheel andere dan die, welke in het leven geroepen wordt, door de beide verrichtingen door denzelfden mitrailleur te doen plaats hebben. Ook spreekt de heer Dessauvagie zich uit tegen het,, strooi- vuur" op groote afstanden! Wij zullen trachten aan te toonen, dat het geheel onafhanke lijk is van het juiste oordeel van den vuurleider, of al dan niet gelijktijdig moet worden breed- en diepgespreid, door na te gaan welke omstandigheden dwingen tot deze verrichtingen en hoe zij technisch moeten worden uitgevoerd. fl. Bei spreiden in de breedte. Volgens het Oostenrijksche schietvoorschrift, hetwelk eveneens betrekking heeft op den mitrailleur Schwarzlose, is de B, S.50 op 100,200, 300, 400 en 500 M. resp, 5.8, 10.6, 16, 21.6 en 26.6 c.M. Het spreekt van zelf, dat bij eene zoo geringe breedtespreiding van het wapen er een middel moet bestaan, om het vuur op regelmatige wijze over de breedte van het doel te kunnen verdeelen. Zulks wordt bereikt, door gedurende het vuren den mitrailleur langs de glijbaan te bewegen. Omtrent de wijze, waarop dit spreiden moet plaats hebben, zegt het Duitsche schietvoorschrift niets anders, dan dat het langzaam en gelijkmatig geschieden moet. Toch kan eene nauwkeurigere aanwijzing voor de verdeeling van het vuur in breedterichting o. i. niet gemist worden. Is het doel b. v eene infanterie-tirailleurlinie, dan is het wensche- lijk, dat op alle afstanden op eiken 1/2 M. doelbreedte ook 1 treffer kan worden gebracht. Er bestaat verband tusschen de beweging van den mitrail leur langs de glijbaan, den afstand, waarop gevuurd wordt en de doelbreedte, die in een bepaalden tijd doorloopen kan worden. 472

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 40