en de schietopleiding. [Mei 1913. Uit gelijkvormigheid van driehoeken volgt, dat de bewegings ruimte tusschen 2 gaatjes op glijbaan (1 gaatje van de voorste en het volgende gaatje van de achterste gatenrij,) overeenkomt met het spreiden over eene doelbreedte, welke gelijk is aan 3.5 maal het aantal H. M. van den afstand, waarop gevuurd wordt, terwijl de maximum bewegings ruimte 13 maal zoo groot is. Noemen wij de bewegingsruimte tusschen 2 gaatjes op de glijbaan 1 gaatje spreiden, dan komt dit op 500 M. dus overeen met 3.5 maal 5 M.= 17.5 M.op 800 M. met 3.5 maal 8 M.=28M. Ofschoon, zooals uit proefnemingen aan de Normaal-Schiet school in Nederland en ook bij de schietoefeningen der Afdeelin- gen gebleken is, waarschijnlijk door het niet volkomen hori zontaal staan van het wapen, de mitrailleur vanzelf reeds nei ging heeft, om zich bij het vuren in eene bepaalde richting langs de glijbaan te verplaatsen, vereischt het langzaam en re gelmatig breedspreiden groote geoefendheid van den schut ter. In zijne studie: „Ket Gevechtsschieten met den Mitrailleur" wordt door den heer Hasselbach als hoogste graad van lang zaamheid, welke bij de oefeningen daarbij kon worden bereikt, opgegeven 4i^ seconde voor het spreiden over 1 gaatje. Bij de 2e Mitrailleur-Afdeeling werden oDgeveer overeenkom stige resultaten bereikt. Nemen wij dus deze tijdmaat als de langzaamste, welke te bereiken is, aan, dan worden, in verband met de gemiddelde vuursnelheid van 400 patronen per minuut, in dien tijd verschoten 30 patronen. Wordt dus op 500M. door een geoefend schutter 1 gaatje breedgespreid, dan zal hij daardoor eene doelbreedte van 17.5 M. doorloopen en op eiken 1/2 M. doelbreedte brengen -gj kogel; was de afstand 800M, dan zou hij daardoor op eiken J M. doelbreedte kunnen brengen kogel. Werd op dezelfde wijze ook op de zeer kleine afstanden breedgespreid, dan zou op 200, 300 en 400 M. resp. per 4- M. doelbreedte komen en kogel- In verband echter met de omstandigheid, dat op deze korte afstanden, zooals 473 30

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 41