Mei 1913] Het schieten met den mitrailleur losse hoogte- en breedtespreidingstoestel geschoten worden. In het algemeen wordt het wapen langzaam en gelijkmatig bewoge n." Het D. S- V. daarentegen, schrijft in punt 68 voor, dat bij het vergrooten der dieptespreiding met 100 M. het heen en weer draaien van het hoogtewiel 1 seconde moet uit gevoerd worden, zonder dat hierbij verder de afstand, waarop gevuurd wordt, in aanmerking wordt genomen. Ten einde het verschil in vorm duidelijk te doen uitkomen, dien de mitrailleurbuudel aanneemt door: le langzaam en gelijkmatig breed en diep te spreiden, 2e langzaam en gelijk matig breed-, doch in een snelle tijdmaat diep te spreiden, of 3e op de wijze, zooals door den heer Dessauvagie wordt voorgestaan, hebben wij die 3 verschillende bundels in teeke- ning gebracht. Wij hebben daarbij aangenomen, dat gevuurd werd op een breed, ondiep doel, eene infanterie tirailleurlinie, die op den afstand van 800 M, juist bezig is een sprong uit te voeren, waartoe 15 seconden benoodigd zijn. De door eiken mitrailleur doorloopen doelbreedte is dan X-3-5X8=93 M. "Voorts is eene doelhoogte van 1.10 M. aangenomen, terwijl voor de berekeningen der bestreken ruimten enz., evenals wij dat bij alle volgende berekeningen gedaan hebben, t/m den afstand van 1200 M. van de schootstafel van de karabijn, voor de groo- tere afstand en van die voor het geweer M. 95 gebruik is gemaakt. Om de waarde van eiken bundel beter te doen uitkomen, hebben wij daarin de treffers aangegeven door de horizontale projecties hunner bestreken ruimten. Fig. 1 stelt voor den bundel, die ontstaat door beide bewerkingen, het breed- en het diepspreiden langzaam uit te voerenfig. II geeft aan het resultaat, dat verkregen wordt, door elk der bewerkingen door een afzonderlijken mitrailleur te doen uitvoeren. In fig. I is de onveilige strook wel met het gewilde bedrag vergroot geworden, de treffers zijn echter niet op 476

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 44