Mei 1913.] Het schieten met den mitrailleur groepeering der treffers eene geheel andere geworden en is de 75 D. S. zich tot de totale gaan verhouden als 12- Ook bij de Duitsche Mitrailleur- Afdeelingen schijnen dezelf de omstandigheden te zijn waargenomen en aanleiding te hebben gegeven tot wijziging der bestaande voorschriften omtrent de toe te passen D. S. Terwijl in het eerste ontwerp S. V. dieptespreidingen van meer dan 100 M. werden be werkstelligd door het bezigen van 2 of 3 vizieren en gelijk tijdige D. S. van 100 M., zijn in het ontwerp 1911 reeds afzonderlijke maten aangegeven voor dieptespreidingen van 200 en 300 M. Bij de behandeling der schietregels zal blijken, dat ook wij 4 verschillende maten van dieptespreidingen, n. 1, die van 100, 150, 200 en 300 M. onontbeerlijk achten. Bij elke D. S. hoort een afzonderlijke tijdmaat voor het heen en weer draaien van het hoogtewiel, afhankelijk van den afstand en de doelhoogte. De hoek, waarover het hoogtewiel heen en weer moet gedraaid worden tot het in het leven roepen van eene bepaalde dieptespreiding, kan alleen proefondervindelijk worden bepaald. Zonder deze zoo hoog noodige ballistische gegevens is het schieten met den mitrailleur in hooge mate onnauwkeurig. Wij spreken hierbij dan ook den wensch uit, dat in Indië zoo spoedig mogelijk er toe worde overge gaan, om deze gegevens te bepalen. Het eenvoudigst dunkt ons, dat hierbij niet, zooals bij de Normaal-Schietschool in Holland heeft plaats gehad, bepaald wordt op welke wijze de D. S. met een bepaald bedrag wordt vergroot, maar wel op welke wijze 75% D.Sn. verkre gen worden in totaal van 100, 150, 200 en 300 M. Zijn deze gegevens bekend, dan heeft de uitvoering van het diepspreiden als volgt plaats: Moet b. v. op 900 M. eene D. S. van 200M. worden toegepast, dan wordt met het vizier van 900 M. gericht op den onderkant van het doel; vervol gens wordt eerst het hoogtewiel over den halven hoek, voor de D. S. van 200 M. benoodigd, naar links of naar rechts gedraaid en daarna doorgegaan met heen en weer draaien 480

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 48