[Mei 1913 van het hoogtewiel in de aangegeven tijdmaat over den geheelen benoodigden hoek. Het gemis van de noodige ballistische gegevens hebben wij voor de schoolschietoefeningen als volgt trachten te verhelpen Wil men b. v. bij eene elementaire oefening op 25 M. het 200 M. diepspreiden op den afstand van 900 M. nabootsen, dan wordt aldus gehandeld: Op den afstand van 25 M. bij horizontale vizierlijn met het vizier van 900 M. vurende, zal het trefpunt 53 c.M. boven het mikpunt vallen. Wordt op 900 M. eene dieptespreiding toegepast van 200 M., dan zijn de uiterste banen der 75 dieptespreiding die van 800 en 1000 M. Het verschil der verheffing dezer banen is op 25 M. afstand 21 c. M. Door nu op 10-5 c- M* boven en beneden het trefpunt van de baan van 900 M. eene horizontale lijn te trekken, wordt op de schijf een verticale strook verkregen, waarin de treffers der 200 M. dieptespreiding op 900 M. vallen moeten. De hoek, over welken het hoogtewiel gedraaid moet worden, om beurtelings op elk der lijnen gericht te zijn, geeft de maat aan, welke benoodigd is om op 900 M. eene dieptespreiding van 200 M. te verkrijgen. Volkomen nauwkeurig is deze wijze van handelen niet, daar het niet zeker is, dat in de verkregen strook werkelijk de gewilde 75 dieptespreiding vallen zal. O. i. kan ze echter voorloopig gebezigd worden, totdat de noodige ballistische gege vens verkregen zijn. Bij de voorgaande beschouwingen omtrent diepspreiden heb ben wij uitsluitend het oog gehad op breede, ondiepe doelen. Het spreekt echter wel vanzelf, dat de vraag, of op een doel al dan niet dieptespreiding moet worden toegepast, geheel on afhankelijk van den vorm van het doel moet worden beantwoord. Om elk misverstand té voorkomen, willen wij echter even nagaan, op welke wijze een smal, diep doel onder vuur genomen dient te worden. Bevindt zich b. v. eene marschcolonne op een weg, die zich ongeveer uitstrekt langs de lijn A. C. in fig. 1. 481 EN DE SCHIETOPLEIDING.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 49