Mei 1918.] Beschouwingen over het Velddienstvoorschrift. gemakkelijkst vindt, mits hij anderen daardoor niet hindert, veroorlooft R. I. II p. 265 slechts, dat op dit signaal uit den pas wordt gemarcheerd en gesproken, terwijl de geweren op eene waarschuwing van den c. ct. afwisselend aan den geweer- riem of over den rechter(linker)schouder worden gedragen. Overeenstemming in deze tusschen het V. V. en het R. I. II ware wel wenschelijk, Marschbevei. Daar in p. 163 (2) het marschbevel wordt genoemd en naar bijlage V wordt verwezen, kan een beschouwing over het in die bijlage gegeven schema hier wel op zijne plaats wor den geacht. Wat betreft de troepenindeelingwerd de „Ophelderings- cavalerie" reeds op blz. 354 van de Aprilaflevering besproken, evenzoo het aanwijzen van een commandant van de hoofd macht op bl. 354, Voor velen waarschijnlijk ten overvloede kan nog worden opgemerkt, dat in het marschbevel de marschorde van de voorhoede niet, evenals die van de hoofdmacht, wordt bevolen, omdat die aan den commandant van de voorhoede moet worden overgelaten. De onder „2 Voorhoede" en onder „3 Hoofdmacht" vermelde „Geneeskundige diensi" kan uit niets anders bestaan dan uit eene V. S, (2) bij de hoofdmacht, c.q. een detachement daar van bij de voorhoede (V. V. p. 255 (2) De G. Sn. (3) en verbandgroepen behooren toch organiek bij de bataljons, com pagnieën, eskadrons en batterijen en hunne plaats in de marsch- colonne is door het V, V. bepaald, zoodat de colonnecom mandant hieromtrent niets heeft te gelasten. Evenwel dient bierbij te worden gewezen op een verschil tusschen V. V. p. 260 en V. M. G. D. (B. V.) (4) p. 61. Volgens het eerste voorschrift marcheeren de verbandgroepen der infanterie bij oorlogsmarschen aan den staart der compagnieën; volgens 448 (1) De betrekkelijke zinsnede is, hoewel zij uit een oogpunt van stijl minder juist is, woordelijk uit den L. B. V. overgenomen, (2) Verbandsectie. (3) Geneeskundige seetien. (I) Voorschrift Militair Geneeskundige Dienst (B. V.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 4