Beschouwingen over het Velddienstvoorschrift. [Mei 1913. het tweede is zulks wel het'geval bij vredesmarschen, doch zijn bij oorlogsmarschen de verband groepen met den staf der G. S. vereenigd bij den gevechtstrein. Het ware dus wel wenschelijk, dat beide voorschriften met elkander in overeen stemming werden getracht. Twijfel kan ook hestaan omtrent de plaats van de G. S. (waarvan de staf volgens p. 269 V. V. bij den gevechts trein van het bataljon marcheert), voor het geval deze laatste gesplitst is. Is b.v.b. het bataljon over voorhoede en hoofdmacht verdeeld, dan bevinden zich volgens V-V. p. 200 (vgl. R. I. II 563) bij de beide gedeelten van het bataljon evenredige deelen van den gevechtstreinDe vraag rijst dan of de plaats der niet splitsbare deelen van dien trein (d.z. de staf der G.S en de kreebrug) niet in het marschbevel moet worden geregeld. Ik vermeen die vraag ontkennend te moeten beantwoorden, omdat de colonnecom mandant slechts in bijzondere gevallen zich met dergelijke details behoort te bemoeien. Deze moet hij overlaten aan den bataljonscommandant, die zich gewoonlijk zal ophouden bij het sterkste gedeelte van het bataljon of, zoo beide deelen even sterk zijn, bij de voorhoede, terwijl de niet splitsbare gedeelten van den gevechtstrein wel zullen worden ingedeeld bij die compagnieën, waarbij zich de staf van het bataljon bevindt. De V. S". behooren, zoowel volgens Y. Y. p. 211, als volgens Y. M. G. D. (B. V.) p. 26 tot den algemeenen trein, welke volgens Y. V. p. 202 als regel de hoofdmacht op een afstand van 5—15 K. M. volgt, terwijl onder omstandigheden V. Sn. of andere afdeelingen van dien algemeenen trein bij de hoofd macht of de voorhoede kunnen worden ingedeeld, in welk geval zij achter den gevechtstrein van de laatste troepen- afdeeling der colonne (c. q. voorhoede) marcheeren. P. 63. van het V. M. G. D. (B. V.)is hiermede niet in overeenstemming, want volgens dit voorschrift is laatstgenoemd bijzonder geval (dat de Y. Sn. achter den gevechtstrein van de laatste af- deeling der colonne marcheereD) bij oorlogsmarschen regel. 449

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 5