Vereenvoudiging van de compagnies administratie [Mei 1913. elementen en de aanvulling met valide personeel een groote massa administratief werk medebrengt op een tijdstip, dat iedereen toch al overkropt is met werk. De reorganisatie der veldinfanterie, die eenigen tijd geleden gedeeltelijk plaats had, heeft ons een denkbeeld er van gegeven, wat op administratief gebied bij mobilisatie komt kijken. Ik geloof wel, dat de meesten onzer op dat punt niet anders dan vrij pessimistisch gestemd zullen zijn. Wat maakt nu onze administratie zoo uitgebreid? Gaan we daartoe na, wat de compagniesadministratie omvat. In hoofd zaak zijn de administratieve werkzaamheden te verdeelen in twee categorieën, nl. Ie. die, waaraan geldelijke conse quenties verbonden zijn, en 2e. die, waaruit deze gevolgen niet voortvloeien. De eerste categorie omvat dan de compagnies administratie in engeren zin, waaromtrent de bepalingen zijn opgenomen in de Instructie voor het voeren der administratie bij Compagnieën en Detachementen, en welke verreweg het meeste werk geeft. Als zoodanig komt natuurlijk deze categorie het eerst in aanmerking bij het zoeken naar vereenvoudiging. Volgens Art. 1 van bedoelde Instructie zorgt de Compagnies commandant, dat zijne onderhebbende manschappen worden betaald, gevoed, gewapend en gekleed. Bij troepen te paard strekt deze zorg zich ook uit over de voedering en oppassing van de onder zijn bevel staande dieren. De te onderzoeken punten betreffen dus in de eerste plaats de administratie van le. de betaling, 2e. de voeding, 3e. de wapening en 4e. de kleeding der manschappen. ad 1. De betaling van de militairen beneden den rang van officier geschiedt voor het meerendeelbij de compagniëën uit sluitend—naar berekening per dag. Voor de uitbetaling aan recht hebbenden is de gronslag het uitbetalingsboek, dat de aan ieder man uitbetaalde bedragen nominatief vermeldt. Teneinde echter de gedane uitschotten terug te ontvangen, moet de compagniescommandant langs een geheel anderen weg, graadsgewijze en numeriek, wederom het totaal bedrag der gedane uitgaven doen berekenen in de „Aanteekening der 494

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 62