Vereenvoudiging van de compagniesadministratie [Mei 1913. dagelijksche sterkte enz. (Model le. van het Administratieboek). Op een afschrift dezer aanteekening betaalt de kwartiermees ter de uitgegeven gelden terug; alleen deze laatste berekening wordt geverifieerd. De afrekening aan den voet van deze aanteekening bevat ongeveer dezelfde gegevens als die in de recapitulatie van het uitbetalingsboek voorkomen, zoodat met een kleine uitbreiding van dit laatste (o. a. met kolommen voor aantallen rations vivre3, of zooals later nader zal worden toegelicht de bedra gen voor voedingstoelagen) daaruit alles gehaald kan worden. Wellicht dat de graadsgewijze en numerieke berekening gemakkelijker is voor de klassificatie der uitgaven naar de verschillende artikelen van de begrooting. Ik kan dit niet beoordeelen, maar zeer zeker geloof ik, dat in dat geval den compagniescommandanten werk is opgedragen, dat door het dienstvak der Mil: administratie behoort te geschieden. Het verantwoorden toch der uitgegeven bedragen naar het artikel ten laste waarvan zij komen, is het werk van den officier van administratie en niet dat van den troepenofficier. De moderne kantoorinrichtingen geven ons het middel aan de hand om het schrijfwerk te verminderen. Het is zeer een voudig van elke bladzijde uit het uitbetalingsboek eene copie te maken, hetzij door gebruik van copieerinkt, dan wel van carboDpapier. Deze copieën kunnen dan treden in de plaats van de 10 daagsche afrekeningen en model le. uit het admi nistratieboek kan vervallen, waardoor den comp. conidt. veel werk wordt bespaard. De in Art. 31 der Instructie genoemde indemniteiten, welke mede bij de 10 daagsche afrekeningen in uitgaaf worden gesteld, leveren geen moeite op; evenals deze op de aantooning staan, kunnen ze op de recapitulatie van het uitbetalingsboek worden gebracht. Ook contante stortingen leveren in dit opzicht geen bezwaar. ad 2De voeding van de militairen der compagnieën geschiedt volgens een eigenaardig tweeslachtig systeem. Een deel toch van de beschikbare middelen wordt van G-ouvernements- 495 I. M. T. 1913. 33.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 63