Mei 1918], Vereenvoudiging- van de compagniesadministratie wege in den vorm van vivres verstrekt, een ander deel wordt door den man zelf betaald als inleg in de menage. Dit systeem heeft, behalve de administratieve omslag het groote nadeel, dat de voeding van den man zeer verschillend van qualiteit is afhankelijk van het garnizoen, waar hij zich bevind. De prijsverschillen van de benoodigde levensmiddelen toch zijn zoo groot, dat er garnizoenen bestaan, waar de man zich met lagen inleg vergelijkender wijze in overvloed baadt, tegenover zijn collega in een duur garnizoen, die met den maximuminleg juist het noodzakelijke krijgt. Voor het beheer is het gevolgde systeem zeer zeker niet het eenvoudigste. Vereenvoudiging is m. i hierin heel goed te brengen en wel door het systeem: verstrekking van rations „vivres in natura" geheel los te laten en alles te herleiden tot geldswaarde. Men stelle per man een zeker bedrag, afhankelijk van de standplaats waar menage wordt gevoerd, beschikbaar. Ter wille van den eenvoud zoude dit bedrag, dat ik voorloopig met den naam van „voedingtoelage" zal aanduiden, ongeveer gelijk moeten zijn aan de waarde van een ration vivres vermeerderd met den menage inleg, tegen gelijktijdige vermindering van de soldijen met dien inleg. Bij meerdaagsche oefeningen en te velde ware dan den man eene extra toelage te geven, waardoor de omstandigheden, wat zijne inkomsten betreft, voor hem gelijk zouden blijven. Bovenbedoelde voedingstoelage wordt door de deelnemers in de menage gestort, waardoor het totaal bedrag ongeveer het geheele actief van de menage aangeeft. Teneinde de voordeelen van inkoop in het groot niet te verliezen, m eten op de thans gevolgde wijze van Gouver- nementswege contracten gesloten worden voor de levering van verschillende soorten voedingsmiddelen, terwijl daartegen over aan de menages de verplichting wordt opgelegd, om hunne inkoopen bij de leveranciers te doen, buitengewone omstandigheden uitgezonderd. De voedingstoelage worde dan bepaald aan de hand van deze contracten. 496

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 64