Vereenvoudiging van de compagniesadministratie [Mei 1913. Aldus handelende wordt—wat de administratie aangaat— het voordeel verkregen, dat zoowel de vivresverantwoording, als de menagerekening eenvoudiger worden, terwijl den compagnies-commandant een veel gemakkelijker overzicht wordt gegeven van den stand der fondsen. Op de vivresafrekening vervallen de restanten te veel of te weinig ontvangen, de opgave der genoten geldswaarde, de afschrijvingen en de berekening van het aankomende volgens de rations; in de menagerekening vervalt het fonds der gelden voor te min ontvangen vivres. De geheele ver antwoording bepaalt zich tot de sommeering van de ontvang sten en de berekening van de verschuldigde bedragen. Aan militairen, die niet in de menage worden opgenomen, kan de voedingstoelage worden uitbetaald, dan wel kunnen zij tegen kostprijs levensmiddelen van de compagnieën ontvangen. Gedeeltelijke vivresindemniteiten komen verder totaal te vervallen. Het eenige nadeel is, dat telkenmale als een nieuw contract wordt gesloten, herziening van de vivrestoelagen zou moeten plaats hebben. De verantwoording van de bedragen in het uitbetalings- boek der compagnie is eenvoudig, zooals boven reeds werd aangegeven. Een voordeel voor het menagebeheer zelf zal mede uit deze handelwijze voortspruiten. De compagnieën zullen n. 1. kunnen profiteeren van de contracten, welke nu toch reeds gesloten worden ten behoeve van de militaire hospitalen. Door de be perking van de den compagnieën aankomende soorten levens middelen is dit nu uitgesloten, zoodat de compagnieën voor vele levensmiddelen hooger prijzen moeten betalen, dan volgens contract ter plaatse van Gouvernementswege wordt betaald. ad 3. De wapening wordt in bruikleen verstrekt; de admini stratie daarvan uitgezonderd leparatie en verwisselen gaat buiten de compagnieën om, zoodat te dien aanzien geen wijziging noodig voorkomt. Wellicht dat ook hier door co- 497

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 65