Mei 1913.] Vereenvoudiging van de compagniesadministratie. pieeren het schrijfwerk zou zijn te verminderen. ad 4. -Geheel anders is het echter gesteld met de kleeding. In principe wordt aan ieder minder militair voor éénmaal een eerste uitrusting verstrekt, terwijl vernieuwing verder plaats heeft na afloop van een voor elke soort voorwerpen van kleeding enz. vastgestelden termijD. Is de man zoo zuinig op zijne kleeding, dat vernieuwing op den vastgestelden datum nog niet noodig is, dan wordt den man 3/4 van de geldswaarde uitbetaald. In 1909 werd het eenvoudige systeem losgelaten en bepaald, dat de man inplaats van het niet be- noodigde voor dezelfde geldswaarde andere artikelen kon ontvangen, waardoor de ontvangstbewijzen den dubbelen om vang kregen van te voren. Tevens werd het aankomende van enkele artikelen zoodanig geregeld, dat ontvangst in natura onmogelijk was. Alles te zamen werd een toestand in het leven geroepen, die den meesten compagnies-commandanten doet haken naar veran dering. Het systeem van vernieuwing is toch al niet een voudig door de reusachtige massa bijzondere bepalingen en uitzonderingen (tarief 24 beslaat in gewone maat 3 a 4 vellen druks), maar zooals nu de verstrekking is geregeld, kost elke vernieuwing een geroutineerd fourier eenige dagen hoofdbre kens, vooral bij subsistenten-compagnieën. Het grootste nadeel aan de vernieuwing van bepaalde voor werpen op vastgestelde data verbonden, is gelegen in de kans om fouten te maken bij de aanteekening der verstrekkingsdata. Een groot aantal reclames omtrent verbeterd E. A. B., met al het daaraan verbonden werk kan worden vermeden, door dit systeem geheel los te laten en een zoodanig in te voeren dat deze aanteekening in de controle onnoodig wordt. Men beschikt nu toch zeer zeker over voldoende gegevens om de jaarlijks volgens tarief den man aankomende kleeding uit te drukken in geldswaarde. Wordt nu bijvoorbeeld eens per kwartaal 1ji deel van dat bedrag beschikbaar gesteld, dan kan door den compagniescommandant bepaald worden welke goederen vernieuwing eischen, of welke op verzoek van den 498

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 66