Vereenvoudiging van de compagniesadministratie [Mei 1913. man voor de niet benoodigde bedragen kunnen ontvangen worden, terwijl evenals nu een restant wordt uitbetaald en eventueele schuld op 's mans rekening wordt gebracht. Op deze wijze handelende wordt het geheele linkerblad der ont vangstbewijzen gesupprimeerd, met al den aankleve van niet of moeilijk te onderscheiden zwarte en blauwe cijfers en verificatoire wijzigingen. Uit de controle kan de aanteekening van de verstrekkings data komen te vervallen, terwijl daarin bijzondere verstrek kingen als onderscheidiugsteekenen voor langdurigen dienst, voor scherpschutters, meesters, alsmede rang- en wapendis tinctieven, op eenvoudige wijze evenals de verhoogde soldij in geld uitgedrukt kunnen worden aangeteekend. Behalve de vier hiervoren behandelde onderwerpen van administratie moeten er nog twee in beschouwing worden genomen, nl. de schuldrekening en de controle. Zooals de schuldrekening nu is ingericht, heeft men de algemeene, die in duplo wordt aangehouden (bij de compagnie en bij den kwartiermeester) en de partieele op 's mans folio in de controle. Mij dunkt dat ook hier door een kleine uitbreiding van het uitbetalingsboek met eenige rubrieken, waarin saldo schuld, bijgekomen of afgegaan door korting en contante storting worden opgeteekend, het overzicht veel eenvoudiger wordt. De recapitulatie geeft in dit geval vol doende onderlinge controle der eindgetallen, zoodat ook hier mét het uitbetalingsboek en de algemeene schuldrekening bij den kwartiermeester zoude kunnen worden volstaan. De partieele schuldrekeningen in de controle kunnen mede vervallen, omdat elke vijf dagen in het uitbetalingsboek de rekening van elk man wordt afgesloten. Fouten, ontstaan door het niet of foutief overbrengen van de bedragen der kor tingen op 's mans folio, worden vermeden. Als nevenvoordeel voor de verificatie wordt verkregen, dat de controle op de behoorlijke korting voor schulden mogelijk wordt gemaakt. De controle wordt onder deze omstandigheden niet veel 499

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 67