Mei 1913.] Vereenvoudiging van de compagniesadministratie meer dan een naamlijst, waarin de bijzonderheden omtrent elk man, de mutatie's van invloed op betaling, kleeding en dienstexpiratie, worden opgeteekend. Het andere deel van de compagniesadministratie, waaraan geen geldelijke verantwoording is verbonden, kunnen we in het kort samenvatten als administratie van de korpsbescheiden. Het omvat voornamelijk, wat de compagnieën betreft, de strafhoeken, de stamboeken met bijbehoorende administratie van reëngagementen, medailles enz. en ten slotte de zieken- boekjes. Geeft men nu ieder man een soort zakboekje, dat geregeld wordt bijgehouden, en waarin alles omtrent hem wordt opge teekend, dan kan dit treden inplaats van de extracten stam en strafhoek, ziektenboekje en boekje der gestorte premiën voor het Weduwen- en Weezenfonds. Bij overgang naar een ander korps zou het tevens als overgangsstuk kunnen dienen, evenals bij opname in het hospitaal als ziektenboekje en bij detacheeringen ook worden medegenomen. Daar de mogelijkheid moet bestaan om bij eventueel verlo ren gaan der boekjes de gegevens wederom te verzamelen, is het noodig, dat ook bij de compagnieën aanteekening van alles worde gehouden. Toch is m.i. ook hier door copieeren vereen voudiging te brengen. Bijvoorbeeld by de straffen kan voor het strafhoek der compagnie een copieboek worden genomen, waarin copieën worden geplaatst uit de zakboekjes in de volg orde van oplegging of bekendwording der straffen. Met een alphabetische klapper is hierin even gemakkelijk den weg te vinden, als in het tegenwoordige, terwijl het schrijfwerk veel vermindert. Het geheele hier boven geopperde plan van vereenvoudiging is slechts in groote trekken aangegeven en zou nader uit gewerkt moeten worden. Ik heb me echter zorgvuldig van detailuitwerking onthouden, omdat deze, naar mijn meening, beter kan geschieden door vaklieden op het gebied van ad ministratie. Als betrekkelijk leek zou ik wellicht in die uit- 500

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 68