De gemengde menages. [Mei 1913. Reeds geruimen tijd vóór de invoering van de gemengde compagnieën was bekend, op welke wijze daarbij menage zou moeten worden gevoerd, zoodat de compagniescommandanten ongeveer zes maanden beschikbaar hadden om hunne gedach ten daarover te laten gaan en een schaftorder samen te stel len. Door raadpleging van de schafcorders van de andere com pagnieën, was het mogelijk tijdig een voorloopige regeling voor de gemengde cqmpagnie samen te stellen. Na de invoeiing daarvan was het uit den aard der zaak noodzakelijk, nu en dan de deelnemers aan de menage te hooren, om zoo te weten te komen, welke gerechten minder smakelijk werden gevonden, om ten slotte te komen tot een schaftorder, welke voldeed en in overeenstemming was met de beschikbare geldmiddelen. Waar op vorenstaande wijze werd gewerkt, zullen geen gegronde klachten zijn ingebracht; enkele verzoeken, bijv. van Europeanen, om bij het ontbijt geen ontbijtkoek of geen gelei te geven e. d„ kunnen niet als zoodanig worden beschouwd. Toen dan ook korten tijd na de invoering van de gemengde menages, bij de compagnieën aan de manschappen werd ge vraagd, hoe het eten was, luidde het antwoord zeer gunstig. De ijdelheid der Amboineezen doet hun vrij algemeen de voeding van de Europeanen verkiezen en, waar smaak vooi wijziging vatbaar is, levert het geen bezwaar op hen bij de gemengde menage op denzelfden voet te behandelen als de Europeanen, zoodat feitelijk slechts rekening behoeft te worden gehouden met twee landaarden. Behalve over de soort van spijzen kunnen klachten ovei de bereiding zich voordoen, doch deze laatste kunnen bezwaai- lijk worden toegeschreven aan de gemengde menages, aange zien daarbij zoowel Europeesche als Inlandsche koks worden aangewezen. Voor de Europeanen zou te dien aanzien de ver- eeniging der menages als een voordeel zijn te beschouwen, daar nu de Indische gerechten door een meer bevoegd kok worden gereed gemaakt. 503

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 71